Ostatniego lata byłam na wycieczce śladami polskich zamków krzyżackich. Od dawna myślałam, żeby zrobić taką właśnie historyczną trasę. Dlaczego akurat taki pomysł, a nie wakacje nad morzem czy w górach? Ponieważ od zawsze interesowała mnie architektura, a zwłaszcza dawne budownictwo. Uwielbiam zwiedzać, zwłaszcza stare zamczyska.

Urokliwa ręcznie formowana cegła 

cegły ręcznie formowaneMogę wtedy cofnąć się w czasie i poczuć jak mieszkaniec takiego średniowiecznego zamku. To co charakteryzuje ten typ zamków to ich monumentalność oraz materiał z którego są zbudowane. Wszystkie zamki, które widziałam były wybudowane z czerwonej cegły. Bardzo przypadł mi do gustu ten rodzaj materiału. Pomyślałam, że sama chciałabym mieć dom wybudowany z cegły. Jako że mam niewielką działkę na której miałam w planie wybudować niewielki domek letniskowy, postanowiłam postawić na cegły ręcznie formowane, a dokładnie w stylu rustykalnym. Co wyróżnia ten typ cegieł? Jest to materiał budowlany, który jak sama nazwa wskazuje został opracowany ręcznie, nie zaś mechanicznie, jak to ma miejsce zazwyczaj. Wybrane przeze mnie cegły w rustykalnej stylistyce są poddawane specjalnej obróbce. Podczas tego procesu nadaje się każdej cegle niepowtarzalnego charakteru, każda z nich jest inna. Jednak podstawowym celem tego zabiegu jest sprawienie, że cegła wygląda jak zabytkowa, która liczy sobie nawet setki lat. Cegła tego typu ma obłe krawędzie oraz nieregularny kształt. Sprawia to, że patrząc na nią wyobrażamy sobie, że jest to naprawdę wiekowa cegła. 

Mój wymarzony dom letniskowy wprawdzie jeszcze nie powstał, ale materiały budowlane mam już kupione. Mam nadzieję, że będzie dokładnie taki jaki sobie wymarzyłam, a ręcznie formowane cegły w dużym stopniu przyczynią się do spełnienia tej wizji. 

Kategorie: Budownictwo