Szukając bezpiecznych i wydajnych metod ogrzewania z pewnością większość z nas miała problem wyboru pomiędzy ogrzewaniem gazowym, a elektrycznym. Oba rodzaje ogrzewania mają swoje plusy i minusy.

Który rodzaj ogrzewania jest lepszy?

gazKtóre z nich wybrać? Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. Ogrzewanie gazowe, gdy już jest możliwe do instalacji, może być urządzeniem na które nigdy nie wypowiemy ani jednego złego słowa. Problem z tego typu ogrzewaniem występuje tylko przy jego instalacji. Tanie przyłącza gazowe będą tutaj największą przeszkodą, gdyż nie wszystkie pomieszczenia są dostosowane do podpięcia pod centralne ogrzewanie, a koszt instalacji to przeważnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy już jednak będziemy posiadać w swoim domu kocioł gazowy to będziemy mogli się cieszyć niskimi rachunkami za ogrzewanie, komfortem i wygodą tego rozwiązania oraz absolutną bezawaryjnością urządzeń grzewczych. Z ogrzewaniem elektrycznym problemy są dopiero w fazie użytkowania. Instalacja i jej koszty nie są wygórowane. Jest to jedna z najtańszych o ile nie najtańsza do zrealizowania sieć grzewcza. Problem pojawia się dopiero przy rachunkach za prąd. Nawet przy zastosowaniu energooszczędnych grzejników ponoszone przez nas roczne koszty będą bardzo wysokie. Nawet dwa razy większe niż przy ogrzewaniu gazowym. Spowodowane jest to wysokim kosztem prądu w naszym kraju. Zaletą tego rozwiązania tak samo jak przy instalacji gazowej jest po prostu wygoda, gdyż ten system pracuje bez naszej obsługi. Przewagą centralnego ogrzewania oprócz miesięcznych rachunków jest także to, że gazem możemy ogrzewać sobie wodę, więc jedno urządzenie może pełnić podwójne zadanie.

W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy się zaopatrzyć w dodatkowy bojler. Wybór jest trudny i zależny od tego, czy stać nas na instalację gazową oraz chęć załatwiania formalności. W swoim domu w Łodzi zdecydowałem się na ogrzewanie gazem. Formalności w Łódzkich urzędach trochę zajęły, ale jestem zadowolony z efektów.