W bardzo dawnych czasach ważne było to jak się ubieramy. Im bardziej stój wyglądał regionalnie tym bardziej uważano, że jest to coś pięknego i bardzo się z tym obnszono. Poza tym taki strój był noszony nie tylko odświętnie, ale również na co dzień. Wszystko w zależności od regionu. Stroje kiedyś były uzależnione w zależności od danego regionu, bowiem każdy robił swoje stroje.

Znany strój dla każdgo

stroje ludoweW dzisiejszych czasach po tych strojach zostały już tylko pamiątki. Bowiem stroje ludowe są zakładane w niewielu regionach, a w wielu tylko na szczególne okazje i jakieś występy. Oczywiście istnieje jeszcze kilka miejsc, gdzie faktycznie te stroje są okazałe zakładane i wielu ludzi jest z ich noszenia bardzo dumnych. Pięknie uszyte stroje były ozdabiane w zależności od możności osoby, która miała nosić strój. Kiedyś pan zazwyczaj miał zdobienia szlachetne, bogate w złoto i kryształy. Jeśli kogoś zapytamy o strój ludowy wielu nam odpowie ale powie tylko o kilku strojach takich podstawowych, a tak naprawde takich naszych ludowych jest ponad sto róznych. Oczywiście nie wielu z nas umiało, by je wymienić bo już nie są tak modne i powszechne jak to było kiedyś kilka lat temu kiedy się te stroje widziało na ulicy w domach. Dziś co prawda wielu z nas stara się chociaż po części wskazać takie stroje i swoim dzieciom pokazać jak wyglądały kiedyś. Obecnie najczęściej widujemy je na imprezach typowo regionalnych jak i innych przedstawieniach. Powinniśmy być z tego dumni, że chociaż tyle możemy pokazać dzieciom.

Pokazywanie naszym dzieciom tego co w naszym regionie najpiękniejsze na pewno jest bardzo ważne i powinniśmy to doceniać. W ten sposób pokazywujemy im naszą chlubę i to co było, jest i zawsze będzie. Oczywiście nie tylko na obrazkach, ale i w szkołach często są organizowane takie dni ludowe, czy święta w których stroje odgrywają szczególną rolę.