Każdy kto jest właścicielem lub użytkownikiem budynku, wie że jego odpowiednie ocieplenie styropianem gwarantuje zmniejszenie utraty ciepła. Mało kto zastanawia się nad jego właściwościami, procesem powstawania itd.

Styropian – jak powstaje?

styropian Wrocław

Styropian to jest wykonany z materiału lekkiego, trwałego i niedrogiego, a przy tym łatwy jest w obróbce i montażu. Stosowany jest jako świetny materiał do izolacji ciepła. Styropian jest wykonany z materiału nietoksycznego i nieszkodliwego dla zdrowia ludzkiego. Właściwie położony i zabezpieczony przez cały czas eksploatacji nie traci swojej właściwości – nie butwieje, nie gnije, jest odporny na algi i grzyby. Ewentualne zniszczenie styropianu nastąpić może w wyniku niezabezpieczenia przed promieniami UV – płyty styropianu zżółknieją i pylą się. W tym celu, zabezpieczenie styropianu przed dalszą eksploatacją należy oszlifować z żółtego nalotu styropian i następnie nałożyć cement lub zaprawę. Po oszlifowaniu, styropian dalej nie traci swojej właściwości. Kolejnym zagrożeniem dla osłabienia lub zniszczenia właściwości styropianu stanowi kontakt z niektórymi rozpuszczalnikami – np. ksylenem, acetonem, benzyną lakową. Te środki powodują niszczenie płyt, powodując ich mięknięcie lub nawet rozpuszczenie styropianu. Styropian jest wykonany z materiału niełatwopalnym oraz samogasnącym. Ze styropian wrocław produkuje się przede wszystkim gładkie płyty. Przeznaczone są one do ocieplenia ścian, połaci dachu, stropów czy fundamentów. Styropian zbudowany jest z 98% powietrza, który jest doskonałym izolatorem powietrza, a pozostałe 2% to polistyren. Podczas produkcji styropianu, granulki polistyrenu są podgrzewane i spieniane, w ramach tego procesu zwiększa się objętość polistyrenu o kilkadziesiąt razy. Kształt styropian uzyskuje dzięki specjalnym wcześniej do tego przygotowanym formom, tworząc z nich bloki, gdzie następnie tnie się na płyty i sezonuje. Właściwy proces sezonowania ma duży wpływ na jakość styropianu.

Proces produkcji styropianu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i zachowania odpowiedniej proporcji do powstania odpowiedniego materiału do izolacji. Tak powstały styropian pozwoli na zachowanie odpowiedniej właściwości.

 

Kategorie: Budownictwo