Oporowe urządzenie grzejne pozwala nam na przemianę energii elektrycznej w ciepło. Jednak jego najważniejszą częścią są elementy grzejne, które pozwalają na taki proces. Taki element to zazwyczaj drut, pręt lub taśma. Często mówi się, że jest to grzałka. Jednak jest to stwierdzenie nieprawdziwe, ponieważ element grzejny jest jedynie częścią grzałki, która posiada znacznie więcej elementów.

Cechy charakterystyczne i zastosowanie grzałek

grzałkaSame elementy grzejne można podzielić na wiele kategorii i dopasować je do wykonywanej pracy. Rurkowe elementy grzejne stosowane są do różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Mogą być wykorzystywane na przykład jako ogrzewacze różnych cieczy, piece akumulacyjne, również w urządzeniach chłodniczych do rozmrażania, w suszarkach, komorach lakierniczych i wielu innych. Ich zastosowanie jak widać jest bardzo duże. Cała grzałka jest bardzo wytrzymała. Dostosowana jest do wysokich temperatur, jak również dużych obciążeń. Najlepsze materiały zapewniają długą żywotność oraz łatwość pracy z nią. Elementy grzejne rurkowe składają się z następujących elementów. Jako pierwsza jest rurka osłonowa, następnie spirala grzejna, tlenek magnezu, trzpień mocujący, izolator ceramiczny oraz uszczelnienie. Zarówno moc jak i napięcie elementu grzejnego jest zależna od indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Każdy element grzejny ma na końcach strefy niegrzejne. Można więc dotykać je bez obawy o poparzenie. Ze względu na możliwość dowolnego kształtowania elementu grzejnego, elementy rurkowe nadają się do bardzo wielu zastosowań. Są one najbardziej popularną metodą na ogrzewanie elektryczne w przemyśle.