Wśród kobiet mówi się o wielkiej, makijażowej trójce, która właściwie dobrana do naszej cery, będzie stanowiła o sukcesie naszego codziennego makijażu. W skład trójki najważniejszych kosmetyków wchodzą: podkład, korektor i puder. Dlaczego właśnie puder i jaki powinniśmy wybrać?

Puder stanowi o całości naszego makijażu

dobry puder w kamieniuPuder jest kosmetykiem, którego zadaniem jest stabilizacja i utrwalenie całego makijażu. Może mieć właściwości matujące, rozświetlające lub brązujące. Dodatkowo może absorbować sebum, a także zapobiegać przemieszczeniu się i ścieraniu makijażu. Pudry możemy podzielić ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest ich konsystencja: możemy wybrać więc puder sypki lub jakiś dobry puder w kamieniu, czyli puder prasowany lub wypiekany. Ze względu na współczynnik krycia, czyli zawartość białych pigmentów, wyróżnia się puder transparentny (dobrze matuje i utrwala makijaż), puder translucentny (oprócz matowania i utrwalania zapewnia półprzezroczystą siłę krycia), a także pudry kryjące (mają najwięcej białych pigmentów, więc pozwalają na korektę niewielkich defektów skórnych). Najlepiej, jako metodę pudrowania, przyjąć pudrowanie pędzlem, ponieważ zapewnia ono najnaturalniejszy efekt. Na pędzel, okrężnymi ruchami pobieramy odrobinę pudru, otrzepujemy jego nadmiar i aplikujemy cienką warstwę, również kolistymi ruchami, na twarz. Jeśli chcemy nałożyć większą ilość pudru i zapewnić sobie trwały, matowy efekt, do aplikacji lepiej wykorzystać puszek lub wilgotną, lateksową gąbkę. Przy tych metodach należy jednak zwrócić uwagę, by puder nie pozostał w załamaniach skóry.

Dobierając puder, należy pamiętać, by był on w kolorze podkładu, a najlepiej jaśniejszy o jeden odcień. Przy nakładaniu, koniecznie pamiętajmy o dokładnym zmatowieniu strefy T – najlepiej zrobić to przy pomocy puszka. Tylko w taki sposób nasz makijaż będzie trwały i zagwarantuje nam matowe wykończenie twarzy przez cały dzień.