Każdy z nas wie czym jest apteczka pierwszej pomocy, bo najczęściej mamy ją w domu. Dzieci w szkole podstawowej uczą się do czego służy i jak należy udzielać pierwszej pomocy. To podstawowe informacje, które przydają się w życiu codziennym. 

Co zawierają apteczki DIN 13157? 

apteczka din 13157Polskie prawo nakazuje, że w każdym zakładzie pracy oraz w samochodzie musi się znajdować apteczka pierwszej pomocy. Jest to podyktowane wymogami bezpieczeństwa, więc jej posiadanie jest tak samo ważne jak gaśnica. O ile prawo mówi o jej posiadaniu, to już nic nie wspomina na temat jej zawartości, czyli każdy kierowca i właściciel firmy, może mieć dowolny model. Jednym z najlepszych jest apteczka DIN 13157, która posiada kompletne wyposażenie nadające się do zastosowania w każdym miejscu. Ponadto spełnia ona normy unijne, które obowiązują w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. Przede wszystkim wkład DIN 13157 posiada zestaw jednorazowych plasterków o różnej długości i szerokości, kompresy w kilku rozmiarach, przylepiec, czy nożyczki. Apteczka zawiera także koc ratunkowy, który używa się do okrywania najciężej poszkodowanych ofiar w celu zatrzymania utraty ciepła. Bardzo ważnym elementem jej wyposażenia są jednorazowe ustniki do wykonywania sztucznego oddychania, ponieważ wiele apteczek ich nie posiada. Zamiast wody utlenionej, która jest bardzo popularna do odkażania ran, w apteczce znajdują się specjalne jednorazowe chusteczki nasączone płynem dezynfekującym, które są łatwiejsze w stosowaniu. 

Kupując apteczkę, warto się kierować jej zawartością, a nie wyglądem, ponieważ wiele ładnie wyglądających ma niewiele przydatnych elementów w środku. Cena dobrej apteczki spełniającej normy DIN, zaczyna się już od około czterdziestu złotych, więc nie jest to wysoki koszt.