Jeszcze od niedawna osoby, których obrót nie przekraczał pewnej kwoty, nie musiały posiadać kasy fiskalnej. Od stycznia 2015 roku, wraz z momentem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów, zwiększyła się liczba osób, których dotyczy obowiązek wystawiania rachunku fiskalnego.

Drukarka czy kasa fiskalna – czyli dla każdego coś dobrego.

Mała kasa fiskalnaW związku ze zmianami w prawie wielu przedsiębiorców musiało podjąć decyzję o nabyciu kasy fiskalnej. Brak obycia w temacie spowodował, że wiele z nich było zdezorientowanych czym się kierować i jakiego wyboru dokonać przy zakupie kasy fiskalnej. Mało osób wie, że są takie urządzenia, jak drukarka fiskalna. Jest to sprzęt dedykowany hurtowniom, marketom oraz hipermarketom a więc działalności na dużą skalę. Drukarki fiskalne różnią się tym od kas fiskalnych, że są o wiele bardziej rozbudowane. – przystosowane do dużej ilości wydruków, – posiadają opcję kopii elektronicznej, – posiadają dużą bazę towarową, – istnieje możliwość doposażenia drukarki fiskalnej w: * skaner laserowy, * czytnik kart magnetycznych, * szufladę kasjerską, * terminal płatniczy, * komputer (np. z ekranem dotykowym) z programem handlowym (obsługującym sklep oraz zarządzającym zasobami magazynowymi). Kasa fiskalna nie jest tak bardzo rozbudowana pod względem funkcji. Może współpracować z komputerem i monitorem dotykowym oraz skanerem laserowym ale nie ma aż tak wielu opcji dostępnych w przypadku drukarka fiskalna. Kasy fiskalne są dostępne w wielu wariantach. Do dużych sklepów są przeznaczone kasy fiskalne, które posiadają dużą bazę towarową. Mogą współpracować z dodatkowymi urządzeniami jak, np. czytnik kart magnetycznych czy skaner laserowy. Do małych sklepików lub dla osób prowadzących niewielką działalność gospodarczą są dedykowane małe kasy fiskalne, których baza produktowa jest ograniczona. Nie są kompatybilne z dodatkowymi urządzeniami.

Na rynku są także dostępne przenośne kasy fiskalne. Są to urządzenia szczególnie przydatne w przypadku prowadzenia działalności mobilnej tzw. obwoźnej. Małe, łatwe w obsłudze i wyposażone w akumulator. Mogą być ładowane za pośrednictwem ładowarki samochodowej.

Artykuł powstał przy współpracy firmy:

eKasyFiskalne

Kategorie: Finanse