Giełda jest dla wielu przeciętnych obywateli niezrozumiałym tworem, który kojarzy się jedynie z kupnem i zbytem obligacji, a także z hossą lub bessą, czyli wzrostem cen akcji i ich spadkiem. Podstawowym zagadnieniem, jakie powinien przeanalizować każdy, kto pragnie pomnożyć swoje oszczędności, jest to jak inwestować na giełdzie.

pieniądzeNie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć jednoznacznie – gdyby odpowiedź była tak prosta, każdy z nas inwestowałby i był milionerem. Należy przede wszystkim wiedzieć, że inwestycja na giełdzie to potężne ryzyko.

Od nas samych zależy, na jaki jego poziom możemy sobie pozwolić. Pierwszorzędną radą, która dotyczy absolutnie każdego, kto chce zainestować swoje pieniądze w akcje, jest: inwestuj tylko i wyłącznie pieniądze, które nie są ci do niczego potrzebne w najbliższym czasie.

Brzmi to niewiarygodnie, a jednak wielu z nas ma jakieś drobne oszczędności w kwocie kilkuset lub kilku tysięcy złotych, które leżą na koncie i których na razie nie mamy potrzeby podejmować, bo pieniądze na bieżące wydatki wpływają systematycznie na nasze konto z tytułu wynagrodzenia za pracę. Inwestowanie na giełdzie to przede wszystkim regularne śledzenie wartości akcji, czyli spędzanie co najmniej kilkudziesięciu minut dziennie w Internecie, na analizach wzrostu i spadku wartości akcji.

Kolejna złota rada polega na tym, by nie zaczynać inwestowania nie posiadając wolnych środków, na przykład poprzez zaciąganie kredytu – możemy na tym sporo stracić.

Kategorie: Finanse