Dopóki firma przynosi korzyści w postaci zysku, to jej prowadzenie jest opłacalne. Natomiast kiedy sytuacja się pogarsza i taki stan trwa od wielu miesięcy, to warto rozważyć możliwość jej sprzedaży, aby zminimalizować koszty. 

Kiedy przedsiębiorcy sprzedają firmy? 

firma - sprzedażPodjęcie decyzji o likwidacji firmy nie jest proste, ale czasem konieczne. Firma, która przynosi straty, nie jest opłacalna, więc nie ma sensu jest prowadzić. Każda postawiona w stan upadłości firma – sprzedaż jej jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż pozwala to zwrócenie choć części poniesionych kosztów. Przedsiębiorcy wystawiają firmę na sprzedaż, kiedy sytuacja finansowa kwalifikuje się do upadłości, lub bankructwa. Są to najczęściej zadłużone firmy, na których mogą ciążyć liczne kredyty i zobowiązania względem kontrahentów. Pozornie rzecz biorąc może się wydawać, że jest to nieopłacalny krok, jeżeli ktoś chce kupić firmę w takiej kondycji, ale jeżeli kupuje ją doświadczony przedsiębiorca, który ma plan na jej uratowanie przez wprowadzenie niezbędnych zmian, to staje się to doskonały pomysł. Należy zaznaczyć, że firmy wystawione na sprzedaż często mają atrakcyjne ceny, które można także negocjować. Sprzedaż firmy wiąże się z koniecznością jej zamknięcia i wyrejestrowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z Urzędu Skarbowego przez poprzedniego właściciela i zarejestrowaniu jej pod nowym numerem NIP i z danymi nowego właściciela już po podpisaniu umowy. Dokonanie wszystkich formalności może czasem zająć sporo czasu. 

W sprzedaży jednoosobowej działalności gospodarczej, lub spółki, bardzo ważna jest umowa i jej podpunkty, ponieważ nabywca przejmuje dotychczasowe zobowiązania i obowiązki. Należy ją uważnie przeczytać i przeanalizować, czy jest dla nas korzystna.

Kategorie: Praca