Ojciec mojego dziadka, czyli mój pradziadek, pracował w Polsce jako fotograf już od lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wówczas zawód ten cieszył się poważaniem i szacunkiem, nie było tak jak jest teraz.

Fotograf dawniej a teraz

fotografByć może w większych miastach było inaczej, ale w średnich miastach takich jak moja Częstochowa, na aparaty było stać wyłącznie najlepiej sytuowanych mieszkańców. Obecnie – byle dzieciak dostaje tysiąc złotych na święta, kupuje lustrzankę i zakłada stronę w Internecie na którą wstawia swoje głębokie i poruszające zdjęcia, przy okazji oferując się do robienia sesji zdjęciowych parom i na śluby. Nie chciałbym wiedzieć jak wygląda fotografia ślubna robiona przez kogoś takiego, ale niestety wiem. Zabawne jest to, że gdy porównuje zdjęcia które robił mój pradziadek bez obróbki, komputerów, starym aparatem, to i tak wyglądają one lepiej niż obecne tandetne, poobrabiane w przeróżnych programach komputerowych zdjęcia. Kiedyś w pięknym studiu, z klasą, elegancko, dziś w plenerze, „nowocześnie”, tanio. Kiedyś fotograf Częstochowa był prawdziwym artystą, teraz jest grafikiem komputerowym. Czy w takim razie zawód fotografa upadł?  Mimo wszystko myślę, że nie. Co prawda dużo jest amatorów którzy psują ogółowi opinię, ale jednak większość fotografów trzyma wysoki poziom. Wideofilmowanie na ślubach i weselach to temat rzeka, i nie wiem czy jest sens w ogóle pisać o tym cokolwiek, zresztą i tak nie mam porównania, bo w dawnych czasach nie nagrywało się takich wydarzeń. Film nagrany na weselu moich rodziców właściwie nie był zły, co prawda jest parę osób które przewinęły się dosłownie raz czy dwa, podczas gdy twarze niektórych wręcz nie schodziły z ekranu, to jednak ogólnie gdybym miał wymieniać jakieś większe wady to byłoby to doszukiwanie się na siłę.

 

Zawód fotografa na pewno zmienił się bardzo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, znacznie więcej osób ma możliwości by go wykonywać, przez co ogólny poziom spadł, ale mimo to najlepsi fotografowie wciąż wykonują dobrą pracę.

Kategorie: Usługi