Żyjemy na takiej szerokości geograficznej, że instalowanie w naszych domach grzejników staje się koniecznością. Bardzo ważna jest nie tylko ich ilość zamontowana w naszym domu, czy mieszkaniu, ale także jakość. Dawniej montowano grzejniki (popularne żeberka) wykonane z żeliwa. Dziś stosuje się także inne materiały.

Grzejnik pod oknem, czy w podłodze?

grzejnikiWybór montażu grzejników (ich miejsca) jest uzależniony od tego, jakie dany użytkownik ma preferencje. Jeśli chciałby mieć więcej miejsca pod oknem, zainstaluje grzejniki w podłodze. Jeśli natomiast nie przeszkadza mu grzejnik usytuowany pod oknem, właśnie tam go zamontuje. Zawsze może go obudować (np. drewnem), ale trzeba zwracać uwagę na przepływ powietrza, ponieważ szczelne zabudowanie grzejnika sprawi, że w mieszkaniu będzie po prostu chłodniej. Decyzję podejmuje się jeszcze przed montażem instalacji hydraulicznej, ponieważ ważne jest odpowiednie założenie rur, które będą doprowadzać ciepłą wodę do grzejników. Oczywiście, można wymienić grzejniki spod okna, na takie w podłodze, jednak nie należy tego robić w sezonie grzewczym, chyba, że np. nie mieszkamy jeszcze w naszym nowym domu. Przeważnie grzejniki są wykonywane ze stopu metali, aluminium, lub innych materiałów, dobrze oddających ciepło. Najtańsze są grzejniki aluminiowe i przez to są najbardziej popularne. Montowanie ich w domach, to już rutyna inwestorów. Koszt takiego grzejnika może wynosić około kilkaset złotych w zależności od ilości „żeberek” w nim zawartych.

Ale oczywiście grzejniki można „powiększać i pomniejszać” w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy. Sprawny hydraulik z wielkiego grzejnika może „zrobić” mały. Lub też ten wielki podzielić na dwa grzejniki. Konstrukcja takich grzejników całkowicie to umożliwia.