Aż do końca ubiegłego wieku, drewniane podłogi klejono przy użyciu takich substancji jak subit i lepik asfaltowy. Obie te substancje są szkodliwe dla zdrowia i mogą wydzielać rakotwórcze opary. Mając więc przy ich użyciu klejoną podłogę w mieszkaniu, warto zainwestować w usunięcie ich.

Warto zatrudnić fachowca do usunięcia lepiku

fachowe usuwanie lepiku z podłogiOczywiście można samemu próbować bawić się w usuwanie lepiku. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie chemiczne sposoby na rozpuszczenie go nie są skuteczne. Lepik rozpuszczając się, wsiąka w warstwę betonu i pozostawia skorupę, która przeszkadza w klejeniu podłogi i nadal jest niebezpieczna dla zdrowia domowników. Zostaje więc mechaniczny sposób pozbycia się. Gdy lepik jest słabo przytwierdzony, można próbować odskrobać go szpachelką. Najczęściej jednak mocno się trzyma. Fachowe usuwanie lepiku z podłogi wykonuje się więc przy użyciu młota pneumatycznego z odpowiednią końcówką. Wszelkie próby użycia szlifierek z tarczą do szlifowania skończy się klęską. Lepik, jako substancja smolista, podczas tarcia rozgrzewa się i topi. Zamiast więc odkruszyć się, dodatkowo jeszcze mocniej zacznie oblepiać naszą podłogę i tylko utrudni to usunięcie lepiku. Aby więc nie musieć załatwiać ciężkiego sprzętu i pracować w środowisku niebezpiecznych oparów, warto to zadanie zlecić specjalistom. Firmy zajmujące się kładzeniem podłóg drewnianych najczęściej kompleksowo też załatwiają oczyszczenie podłoża z lepiku i innych substancji. Posiadają one niezbędny sprzęt i doświadczenie w tego typu działaniach.

Sprawdzenie, jakiej substancji klejącej użyto do przyklejenia parkietu w naszych domach, powinno być sprawą priorytetową. Jeżeli okaże się, że jest to subit albo lepik, jak najszybciej należy pozbyć się tych substancji z naszego domu. Będzie to z korzyścią dla domowników.

Kategorie: Budownictwo