Każdy sprzęt elektryczny czy elektroniczny, który pojawia się na rynku musi spełniać wymogi bezpieczeństwa określone przez aktualne przepisy. Dodatkowo powinien być on zgodny z normami, które określają w jaki sposób należy go wytworzyć lub jakie powinien mieć właściwości. Podobnie sprawa ma się z maszynami, które są zasilane energią elektryczną. Tego typu sprzęty często są wykorzystywane przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Zastosowanie tabliczek znamionowych

tabliczki znamionoweCo jakiś czas należy przeprowadzać ich czynności kontrolne, a także konserwacyjne. W celu weryfikacji parametrów projektowych konieczny jest poziom odniesienia, a więc parametry na jakie zaprojektowana została maszyna. Najczęściej do obudowy czy korpusu przytwierdzone są tabliczki znamionowe, które zawierają wykaz najważniejszych wielkości charakteryzujących działanie danego sprzętu. Jest to niezwykle ważne pod kątem dalszej obsługi oraz bezpieczeństwa użytkowników. Tabliczki najczęściej są wykonywane z metalu. Jest to bowiem jeden z trwalszych materiałów, które mogą być wystawione na oddziaływanie skrajnych czynników. Można tutaj wspomnieć wysokie lub niskie temperatury, a także promieniowanie słoneczne. Jeśli chodzi o dane, które są nanoszone na taki element to najczęściej są one wypalane laserowo. Dzięki temu zapewniana jest wysoka dokładność oraz powtarzalność.

Ma to znaczenie szczególnie jeśli chodzi o produkcję wielkoseryjną. Oprócz parametrów technicznych na elementach mocowanych do maszyn nanoszone są również informacje na temat producenta czy różnego rodzaju oznakowania, które są wymagane prawnie. Jak widać obecnie jednym z ważniejszych zagadnień jest prawidłowe opisanie projektowanego sprzętu. Ma to duże znaczenie podczas eksploatacji sprzętu w całym cyklu jego życia.