Aktualne wymogi prawne nakładają na konstruktorów urządzeń technicznych konieczność montażu przycisku bezpieczeństwa w zasięgu wzroku operatora maszyny. Bez niego maszyna nie zostanie dopuszczona do produkcji. Zabieg ten znacznie obniżył ilość wypadków w pracy. Przycisk zawsze znajduje się pod ręką operatora, by mógł on w sytuacji zagrożenia bez straty czasu unieruchomić urządzenie.

Bezpieczeństwo pracownika jest najważniejsze 

przycisk bezpieczeństwaPrzycisk bezpieczeństwa zawsze ma czerwony kolor. Więc nie ma problemu z jego rozpoznaniem. Zawsze ma kształt grzybka, więc należy w niego uderzyć od góry dłonią. Używa się go zawsze w maszynach, gdzie występuje kompensacja mocy biernej, bo to właśnie te maszyny są najbardziej niebezpieczne dla człowieka. Niekiedy oprócz przycisku bezpieczeństwa stosuje się wyłącznik krańcowy, który dodatkowo zabezpiecza maszynę przed uszkodzeniem, ale również przed wyrządzeniem krzywdy człowiekowi. Wszystkie styczniki i wyłączniki kompaktowe stosowane do podłączenia tych maszyn do instalacji elektrycznej można kupić w każdym sklepie elektrycznym. Ich koszt jest niewielki, lecz lepiej kupić droższe odpowiedniki, bowiem ich wymiana jest nie tyle kosztowna, co czasochłonna. Każda taka awaria generuje straty w zakładzie pracy, bo maszyna nie pracuje, a tym samym jej operator jest automatycznie oddelegowywany do domu. Po naprawieniu maszyny nadrobienie zaległości jest niemożliwe, a jedyną możliwością jest kontynuacja pracy od miejsca jej przerwania. 

Od pewnego czasu kładzie się ogromny nacisk na bezpieczeństwo operatorów maszyn. Stosuje się udogodnienia, które mają podnieść komfort pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatorów. Ludzie mogą wtedy być spokojni o swoje bezpieczeństwo i bez przeszkód wykonywać powierzone im zadania.

Źródło kontratech.com

Kategorie: Technologia