Wiele maszyn budowlanych zostało skonstruowanych z użyciem systemu sworzni i tulei, które tworzą łączenia ruchomych elementów. Tuleja ma kształt pierścienia, lub wydrążonego walca. Sworzeń ma kształt walca i jest luźno osadzony w tulei. Razem działają one jak zawias.

Proces tulejowania otworów

sprawne tulejowanie maszyn budowlanychŁączenia, oparte na sworzniach i tulejach, pracują pod wpływem ogromnego tarcia i niekiedy pod dużym obciążeniem. Sprawia to, że tuleje ulegają zużyciu, odkształcają się lub powstają w nich ubytki. Nawet najmniejsze uszkodzenia mają negatywny wpływ na pracę maszyny. Im dłużej używamy maszyny z uszkodzoną tuleją, tym większe powstają w jej środku uszkodzenia, dlatego nie warto zwlekać z naprawą. Użytkowanie uszkodzonej tulei może poskutkować zniszczeniem całej maszyny. W przypadku niewielkich uszkodzeń powinniśmy zwrócić się do firmy, która oferuje sprawne tulejowanie maszyn budowlanych. Warto wybrać firmę, która ma w swoim wyposażeniu przenośne wytaczarko – napawarki. Dzięki temu, nie będziemy musieli marnować czasu i paliwa na dojazd do serwisu, co mogłoby być czasem utrudnione w terenie mocno zurbanizowanym. Proces tulejowania polega na roztłoczeniu otworów do uzyskania równego promienia. Prawdziwi specjaliści są w stanie osiągnąć taki efekt nawet na tak wykrzywionej tulei, że osiągnęła ona owalny kształt. Następnie napawa się tuleje, żeby wypełnić wszystkie ubytki. Ostatnim krokiem procesu tulejowania, jest roztłoczenie otworu do oryginalnego rozmiaru. Zdarza się, że wymagane jest również wykonanie podtoczenia dla uszczelnienia tulei.

W przypadku naprawdę mocno uszkodzonych tulei, jedynym ratunkiem jest ich wymiana. W celu uniknięcia takiego scenariusza, warto podjąć działania profilaktyczne, takie jak codzienne smarowanie tulei oraz sworznia. Pomocne będzie także regularne przeprowadzanie konserwacji.