Prawie wszystkie odmiany jagody kamczackiej, które można dziś znaleźć w naszych ogrodach, są idealne do klimatu umiarkowanego i bardzo dobrze sprawdzają się na środkowym pasie. Łączy prawie 200 różnych gatunków, reprezentowanych przez krzewy płożące, pnące i stojące. Obecnie najczęściej uprawia się ją w ogrodach.

Sposób na jagodę kamczacką

sadzonki jagody kamczackiejKrzew można posadzić w otwartym terenie wiosną, latem i jesienią. Ale nie powinniśmy jagody kamczackiej sadzić w maju i czerwcu, ponieważ w tym czasie następuje intensywny wzrost pędów. Planując sadzić krzew na wiosnę, warto posadzić sadzonki jagody kamczackiej otwarciem pąków. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku tych roślin otwierają się dość wcześnie. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie krzewów jesienią, a raczej od końca września do połowy października. Jagoda tej odmiany rośnie w oświetlonym, nisko położonym bagnistym miejscu, a miejsce to musi być niezawodnie chronione przed wiatrem. Pożądane jest, aby gleba była gliniasta lub piaszczysta. Jeśli gleba jest słaba, najpierw trzeba ją nawozić. Dodać warto kredę lub dolomit do zbyt kwaśnej gleby. Kupując sadzonkę zwróćmy uwagę na to, że ma dobrze rozwinięty system korzeniowy, ma uszkodzone lub wysuszone korzenie. W razie potrzeby usuńmy złamane łodygi, korzenie. Jeśli korzenie są bardzo długie, skróćmy je do trzydziestu centymetrów. Głębokość i średnica miejsca sadzenia powinna wynosić co najmniej czterdzieści centymetrów. Jeśli planujemy sadzić kilka krzewów, zachowajmy między nimi odległość do dwóch metrów.

Podczas kopania odrzućmy górną warstwę składników odżywczych gleby i wymieszajmy ją z wiadrem humusu,  popiołem drzewnym, nawozem i siarczanem potasu. Przygotowaną kompozycję wylewamy na dno dołka w taki sposób, aby powstał kopiec, na którym w przyszłości umieścimy jagodę kamczacką.

Kategorie: Ogród