Kotłownia centralna, musi dostarczyć ciepła do wielu mieszkań, dlatego wykorzystywane tam technologie muszą być przemysłowe. Co to znaczy? Że muszą dostarczyć dużo więcej ciepła niż wykorzystuje choćby ktoś, kto mieszka w domu jednorodzinnym.

Kotłownia centralna to kluczowe miejsce w spółdzielni

czujnikCzym się więc to różni? Oczywiście wielkością paleniska. Żeby dostarczyć więcej energii cieplnej musi więcej energii zostać wytworzonej, a do tego celu musimy więc spalić więcej materiału, z którego powstanie energia czyli węgla, drewna lub oleju. W takich kotłowniach zazwyczaj wykorzystujemy właśnie węgiel lub olej, z racji, że są to najbardziej kaloryczne i stosunkowo tanie technologie. Dzisiaj, automatyka przemysłowa coraz bardziej przejmuje zarządzanie nad kotłowniami, a osoba odpowiedzialna mogłaby niemal siedzieć u siebie w domu i nadzorować wszystko. Czujniki temperatury i tak przekazują temperaturę w postaci cyfrowej, więc nie jest jakimś problemem, żeby przesłać odczyt do komputera. Czujniki termoelektryczne dominują tą branże, dzisiaj nie ma analogowych termometrów – wszystko idzie w cyfryzację, choćby po to, żeby pompka wody automatycznie się uruchamiała przy danej temperaturze. Jaki jest najpowszechniejszy czujnik? Ano czujnik pt100, który zyskał swoją popularność poprzez relatywnie niską cenę i bardzo dobre działanie. Niemal w każdej instalacji cieplnej możemy znaleźć czujnik tego typu, rzadziej, ale również wykorzystuje się termopary, które działają na zasadzie różnicy temperatury. Złożony jest z dwóch rodzajów metali, połączonych z jednej strony – jest to miejsce styku i różnicy temperatury. To stamtąd odczytuje się właśnie temperaturę, z drugiej strony są rozłączone i jedna końcówka ma temperaturę stałą, a druga jest podłączona powiedzmy w rurze, żeby odczytywać temperaturę. Zależnie od tego, czy pomiar ma być dokładny czy nie wybiera się, pod względem czego jest określana stała temperatura. Jeśli pomiar może być niedokładny to za zero przyjmuje się temperaturę z szafy, jeśli zaś musimy mieć dokładną temperaturę to za zero przyjmujemy choćby wodę z lodem.

Jednak wracając do tematu regulatory temperatury również dzisiaj są w technologi cyfrowej, więc nawet temperaturą, jaka dochodzi do mieszkań możemy zdalnie sterować. Jak widać, technologia pozwala nam na bardzo wiele wygód.

Kategorie: Elektronika