Oferta kredytowa i pożyczkowa w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Na chwilę obecną tani kredyt jest przyznawany nie tylko przez banki, ale także przez wiele innych instytucji pozabankowych. Tak duża konkurencja sprawia, że niemalże każdy ma szansę na uzyskanie korzystnej oferty finansowej. Bo nawet jeśli nie mamy zdolności kredytowej, to możemy postarać się o pożyczkę pod zastaw na przykład samochodu lub mieszkania. Trochę gorzej mają osoby starsze. Jeżeli chodzi i klasyczne banki, to wiek kredytobiorcy przeważnie nie może przekroczyć 60 lat.

Co zatem mają zrobić osoby starsze, które również potrzebują gotówki?

kredyt dla emerytaNa szczęście istnieje jeszcze coś takiego jak kredyt dla emeryta. Jest to bardzo korzystna opcja, która nie wymaga zbędnych formalności i która przyznaje kredyty nawet osobom w zaawansowanym wieku. Warunkiem jest tylko odpowiedniej wysokości emerytura i niezbyt długi okres kredytowy. Jeżeli taka starsza osoba chciałaby zaciągnąć kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat, to logicznym jest, że bank może mieć jakieś obiekcje. Niemniej jednak i z tej sytuacji można znaleźć korzystne wyjście. Jest nim na przykład kredyt dla emeryta z odwróconą hipoteką. Jeżeli emeryt lub rencista ma na własność dom lub mieszkanie i jeśli nie chce go nikomu przepisywać w spadku, to może pod jego zastaw wziąć pożyczkę. Metoda polega na tym, że jest to swoistego rodzaju dożywotnia renta wyliczona na podstawie wartości nieruchomości. Dopóki taka osoba będzie żyła bank będzie jej wypłacać co miesiąc równe raty. Po śmierci dom przechodzi na własność banku, a pożyczka nie musi być spłacana. Jest to rozwiązanie, które przyszło do nas zza granicy i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Niemniej jednak osoby starsze mogą także starać się o inne kredyty. Taki na przykład kredyty konsolidacyjny, to opcja dla tych emerytów, którzy mają kilka mniejszych kredytów i którzy nie radzą sobie z ich spłatą. Zamiana wszystkich długów w jeden kredyt korzystnie wpływa na domowy budżet i pozwala wyjść ze spirali długów.

Kategorie: Finanse