Niepełnosprawność stała się w ostatnich latach tematem o którym się rozmawia. Teraz nie trzeba się tego wstydzić, wszyscy mają świadomość tego, że różni ludzie mają różne potrzeby i problemu i w większość osób to akceptuje. I to jest naprawdę coś z czego należy się cieszyć bo jeszcze nie tak dawno niepełnosprawność była tematem tabu, a osoby nią dotknięte skazane na bardzo ciężki los i szydercze komentarze zdrowych osób.

aparat słuchowyDziś mamy nie tylko akceptacje społeczną, ale także i szereg usprawnień i rozwiązań dla takich osób. Mamy podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich, oznaczenia dla niewidomych, specjalne programy dla osób niesłyszących, wszystko po to by jak najbardziej usprawnić i ułatwić ich życie. Nie tylko różnego rodzaju rozwiązania i uproszczenia mają wspierać funkcjonowanie osób nie pełnosprawnych ale także i nowinki technologiczne, Dla osób nie widomych powstało na przykład urządzenie, które sczytuje tekst i przekształca go w komunikat głosowy. Dla niesłyszących natomiast podstawowym sprzętem jest aparaty słuchowe , który wzmacnia rożnego rodzaju dźwięki i co za tym idzie pozwala osobie niesłyszącej je usłyszeć. Dla osób poruszających się na wózkach również wprowadzone znaczne ułatwienie w postaci wózków elektronicznych, które można kontrolować za pomocą specjalnej gałki. Jest to ogromne ułatwienie dla takich osób, gdyż samotne poruszanie się za pomocą zwykłego wózka na polskich drogach może być bardzo uciążliwe i wymagać nakłady sporej siły i wytrzymałości.

Dodatkowym plusem jest fakt, że większość sprzętów potrzebnych do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej podlega obecnie refundacji. Jest to o tyle, ważne, ze jeszcze do niedawna bardzo duża liczba takich osób utrzymywała się z renty, bo pracodawcy nie bywali zbyt przychylni osobom niepełnosprawnym a co za tym idzie miały one bardzo duże ograniczenia finansowe. Ważne jest również to, że specjalistycznych sprzętów dostosowanych do potrzeb osób posiadających różnego rodzaju niepełnosprawności jest wiele.

Kategorie: Usługi