Świat nieustannie pędzi do przodu i księgowość pisemna, czyli wpisywanie wszystkich wartości, danych i innych rzeczy powiązanych z naszymi finansami do zeszytu, odchodzi powoli do przysłowiowego lamusa. Dominującą formą staje się powoli księgowość elektroniczna, czyli komputerowa, a firmy posiadające w swojej ofercie usługi rachunkowe przeżywają rozkwit, nie mówiąc już o takich rodzajach przedsiębiorstw jak biuro rachunkowe.

Każda firma musi prowadzić księgowość.

księgowośćNie zmienia się natomiast fakt, że księgowość była, jest i przynajmniej w najbliższej przyszłości na pewno będzie nie tylko potrzebna w prowadzeniu firmy, co konieczna ze względu na różne prawne wymogi i regulacje. Rachunkowość komputerowa oferuje firmie bądź pracownikowi za nią odpowiedzialnemu szereg udogodnień oraz dodatkowych możliwości, niedostępnych w innych formach takiej działalności. Możliwość bezpiecznego przechowywania danych, drukowania ich (co zapewnia przejrzystość i odbywa się szybciej niż pisanie bądź przepisywanie dużych porcji tekstu i innych danych) oraz wysyłanie ich drogą elektroniczną poprzez e-mail lub faks (wiele urzędów i innych instytucji przyjmuje taką formę przesyłania sprawozdań i innych dokumentów) to bez wątpienia zalety elektronicznego dbania o nasze finanse. Ułatwia to też zarządzanie kadrami, płacami, gospodarką magazynową czy przestrzenną oraz wszelkimi innymi usługami i działalnościami choćby zahaczającymi o finanse naszej firmy.
Bez względu na wybraną formę należy jednak pamiętać o precyzji i dokładności podczas zajmowania się rachunkami firmy, a w razie wątpliwości z pomocą może przyjść np. księgowa.

Kategorie: Finanse