Do danej konstrukcji to projektant powinien przypisać odpowiednie materiały. To, jakie rozwiązania zostaną wybrane przez konstruktora jest zależne od warunków gruntowych, wymiarów konstrukcji oraz przede wszystkim obciążeń, jakie przypadają na metr bieżący lub metr kwadratowy danego elementu. Skąd jednak pewność, że dostarczony na budowę beton będzie miał odpowiednie parametry?

Wytrzymałość na ściskanie betonu

badanie wytrzymałości betonuW przypadku wszystkich materiałów, które możemy kupić detalicznie ustalenie cech materiałów jest bardzo proste. Producent musi bowiem udostępnić nam swoje certyfikaty i atesty techniczne, które są gwarancją wytrzymałości danych produktów. W przypadku elementów z betonu jest to znacznie bardziej skomplikowane, szczególnie, jeśli decydujemy się na wykonanie konstrukcji z betonu monolitycznego. Mieszanka betonowa przyjeżdża z węzła betoniarskiego, który opracowuje odpowiednie mieszanki na podstawie badań laboratoryjnych. Na wytrzymałość betonu mają jednak wpływ warunki atmosferyczne i wiele innych czynników, dlatego na budowie powinniśmy wykonywać odpowiednie próbki. Sześcienne kostki powinny leżeć na budowie cztery tygodnie i po tym czasie trafiają do laboratorium. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy przeprowadzają badanie wytrzymałości betonu, które polega na zniszczeniu próbki w odpowiednim aparacie oraz ustaleniu dokładnej wartości sił niszczących.

Taki cykl należy powtórzyć kilkukrotnie. Kiedy będziemy już posiadali wszystkie odczyty, powinniśmy przystąpić do drugiego etapu badania i zacząć obliczenia. Wszystkie dopuszczalne odchyłki dotyczące wytrzymałości na ściskanie betonowych klocków określa się według obowiązujących norm. W tych dokumentach znajdziemy również wszystkie niezbędne informacje o dopuszczalnych odchyłkach oraz klasach betonu.

Kategorie: Budownictwo