Sypialnia powinna być wygodna, ponieważ jest miejscem odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym. Jeśli obecny materac jest niewygodny i nie możemy spać z tego powodu, warto rozważyć zakup nowego. Zakup nowego materaca powinien zależeć od wielu czynników, tj. wagi, pozycji, w której śpimy, wielkości łóżka.

Jaki materac do spania wybrać?

materac lateksowyJeśli śpimy na boku, potrzebujemy materaca, który dobrze wspiera ciało, dostosowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Grubszy materac lateksowy sprawdzi się tutaj najlepiej. Ludzie z nadwagą, problemami z plecami powinni kupić materace, które składają się z wielu warstw. Materace o grubości kilkunastu centymetrów wystarczą dla wszystkich pozostałych. Twardość materaca z kolei jest subiektywną kwestię. Ten sam model materaca może być uważany przez jedną osobę za miękki, a przez drugą za zbyt twardy. Idealny materac powinien wspierać kręgosłup w naturalnej pozycji i dopasować się do kształtu ciała. Zbyt twardy może skurczyć naczynia krwionośne, powodować skurcze i drętwienie mięśni. Z kolei zbyt miękki materac często prowadzi do nienaturalnego zgięcia kręgosłupa, pleców i problemów z oddychaniem. Warto wiedzieć, że materac można przewrócić, przedłużając jego wytrzymałość. Materac można czyścić tylko za pomocą szczotki lub wilgotnej szmatki. Sprawa jest łatwiejsza, gdy materac ma zdejmowany pokrowiec. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie, które są często stosowane do czyszczenia chemicznego. Najlepiej nie dopuścić do zabrudzenia materaca.

Musimy pamiętać, że spędzamy dużą części życia w łóżku, a komfort snu przekłada się na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego warto zapoznać się ze specyfiką materacy do spania i wybrać ten, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym oczekiwaniom.