To co od zawsze zastanawiało badaczy z całego świata to w jakim stopniu i w jaki sposób muzyka wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Sam fakt, że taki wpływ ma, jest niepodważalny i każdy z nas codziennie go odczuwa.

Czy muzyka jest na prawdę aż tak zdrowa dla nas?

bank muzykiPytanie tylko jaka muzyka, jak bardzo, wpływa na co? Dobór utworów Zaskakujące jest, że (jak wykazały badania) większość ludzi dobiera muzykę intuicyjnie. Znaczy to, że przeważnie to mózg sam nam podpowiada jakie utwory będą teraz najlepsze dla naszego samopoczucia i organizmu. Z jednej strony jest to oczywiste, ze smutna muzyka do filmu nie będzie nam odpowiadała kiedy jesteś weseli, a bojowa muzyka do gier nie usatysfakcjonuje nas kiedy mamy ciężki dzień. Jednak bardzo często doświadczamy stanu kiedy nie wiemy na jaką muzykę mamy ochotę więc odpalamy serwisy z muzyką (np. royalty free music) i wyszukujemy odpowiedniego utworu. Wtedy to bardzo często okazuje się, że wybrana piosenka, która się nam bardzo podoba, zupełnie nie pasuje do naszego standardowego gustu ale akurat teraz świetnie spełnia swoją rolę.Na co wpływa muzyka? Odkryto, że głównie słuchanie piosenek wpływa na układ krwionośny i oddechowy. W zależności od rodzaju słuchanegobank muzyki ciśnienie krwi w organizmie może albo przyśpieszać albo zwalniać. To samo dzieje się z częstotliwością naszego oddechu słuchając spokojnych utworów relaksacyjnych (takich jak wykorzystuje muzyka do prezentacji) czy przyśpieszać przy wesołej muzyce. Również jedną z bardziej zaskakujących rzeczy jest fakt, że muzyka oddziałuje na produkcje przez mózg neuroprzekaźników co wpływa na głębsze odczuwanie różnych sytuacji. Gdzie szukać odpowiedniej? Istnieje wiele serwisów internetowych które oferują nam mnóstwo utworów które w rożny sposób. Z reguły sprzedają one muzykę w systemie royalty music, który pozwala nam na dowolne wykorzystywanie danego utworu po zakupie.

Zawsze możemy też skorzystać ze stron które oferują nam odsłuchiwanie muzyki za darmo. Jeżeli mamy problemy ze snem, często zmienia nam się nastrój lub potrzebujemy się bardziej skupić znajdziemy tam odpowiednią muzykę.

Kategorie: Rozrywka