Jeżeli mamy problem z odzyskaniem należności finansowej, a termin spłaty już dawno się przeterminował, być może warto zdecydować się na współpracę z firmą windykacyjną. Oczywiście nie każda firma okaże się skuteczna, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

WindykacjaZakres usług firm windykacyjnych może być szeroki, może obejmować monitorowanie płatności, wywiad gospodarczy, giełdę długów, negocjacje, a nawet usługi detektywistyczne. Poza tym w ramach swoich usług firmy zajmują się również doradztwem prawnym, konsultingiem finansowych i szkoleniami windykacyjnymi.
Taka praca wymaga od firm windykacyjnych obszernej wiedzy ze względu na specyfikę długu i samego dłużnika. Ponieważ bardzo trudno jest być najlepszym w każdej dziedzinie, firmy zazwyczaj specjalizują się w kilku branżach. Niektóre z nich obsługują przede wszystkim długi konsumenckie, inne natomiast przedsiębiorstwa. Windykacja może odzyskiwać długi lub je wykupić i odzyskać we własnym imieniu. Każdy sektor dzieli się na węższe specjalizacje np. długi bankowe, międzynarodowe, niepieniężne, zagraniczne, medyczne itp. Skuteczna windykacja rozpoczyna działania od przypominania dłużnikowi o zobowiązaniu i próbie ustalenia dogodnych terminów spłaty w ratach. Oczywiście w tym wypadku koszty windykacji ponosi dłużnik. Decydując się na współpracę z firmą windykacyjną przede wszystkim warto zwrócić uwagę na metody jej pracy, które muszą być zgodne z prawem. Jeżeli procedury postępowania są niejasne lub firma nie posiada planu działania, lepiej zrezygnować z jej usług. Kolejna rzecz to system wynagrodzenia i ukryte opłaty. Warto dopytać czy w przypadku niewypłacalności dłużnika oraz obciążenie dłużnika kosztami windykacji  ponosimy dodatkowe koszty. Bardzo ważne jest także doświadczenie, zwłaszcza w tej branży, która związana jest bezpośrednio w dużymi kwotami pieniędzy.

Warto sprawdzić kompetencje pracowników i reputację firmy. Opinii najlepiej zasięgnąć od poprzednich lub obecnych klientów. Liczą się też normy etyczne – Polski Związek Windykacji nakłada na swoich członków konieczność przestrzegania Kanonu Dobrych Praktyk Rynku Finansowego.

Kategorie: Finanse