W Polsce dość często rolnicy decydują się na uprawę zboża, jakim jest owie. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że jest to zboże jare, które posiada bardzo silny system korzeniowy. Dzięki temu owies jest odporny na trudne warunki – przede wszystkim na suszę.

Mangan, miedź, cynk, molibden w nawozach płynnych

nawozy płynneCechą charakterystyczną tego zboża jest też to, że nie jest wrażliwy na niskie temperatury i jest w stanie wykiełkować nawet przy 2 – 3 stopniach Celsjusza. Wydaje się więc, że uprawa tego zboża to dobry pomysł, szczególnie w Polsce, gdzie pogoda jest bardzo zmienna i nawet wiosną możliwe są przymrozki. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim nawożeniu tego zboża – najlepiej za pomocą nawozów płynnych, których na rynku dostępnych jest bardzo wiele. Aby wybrać odpowiedni nawóz, trzeba wiedzieć, jakie są dokładne wymagania zboża w zakresie składników pokarmowych. Dobrze dobrane nawozy płynne sprawią, że owies będzie rósł szybciej, a plony będą znacznie większe. Ważne jest to, że owies nie lubi gleb przedwapnowych. Jeśli chcemy wykonać wapnowanie gleby, najlepiej zrobić to wapnem magnezowym, które dostarczy zbożu odpowiedniej ilości magnezu. Nawet niewielkie ilości dolomitu są tutaj ważne, bo owies nie będzie rósł dobrze na glebach ubogich w magnez. Pierwiastek ten znajduje się również w wielu nawozach płynnych, dlatego każdy rolnik znajdzie odpowiedni preparat w atrakcyjnej cenie. Nawożenie preparatami zawierającymi fosfor i potas najlepiej przeprowadzać około tygodnia lub dwóch przed wysiewem ziarna.

Jeżeli chodzi o wrażliwość owsa na różnego rodzaju niedobory, to na pewno jest to zboże wrażliwe na niedobór miedzi i manganu. Zboże to cechuje się średnią wrażliwością na niedobór cynku i molibdenu. Te wszystkie pierwiastki z pewnością będą zawarte w dobrych preparatach płynnych do nawożenia.

Kategorie: Rolnictwo