Wybór systemu szalunkowego do wykopu może nie być prosty, jeśli nie posiada się doświadczenia w tym temacie. Na rynku istnieje bowiem bardzo wiele różnych szalunków, są to na przykład boxy, jak i na przykład szalunki słupowe. Warto wiedzieć, jakie zastosowanie mają poszczególne propozycje producentów.

Charakterystyka szalunków słupowych

wysoki szalunek słupowyZacznijmy od szalunków słupowych. Wysoki szalunek słupowy inaczej nazywa się deskowaniem. Może on mieć różną wagę, jednak ze względu na swoją wielkość waży on zazwyczaj około 30 kg/m2. Nowoczesne szalunki posiadają klinowe systemy zamykania. Za pomocą takich szalunków formuje się słupy, które mogą mieć różne długości boku – od 25 do nawet 60 cm. Takie szalunki są niezwykle wytrzymałe i radzą sobie nawet z wielką ilością mieszanki betonowej, na przykład z taką, której parcie wynosi 80 kN/m2. Wysokość takiego szalunku słupowego wynosi najczęściej 3 metry! Jest to więc naprawdę dużo, nic więc dziwnego, że takie szalunki wymagają profesjonalnego sprzętu do ich montażu. Dlatego firmy budowlane dysponują zawsze odpowiednimi maszynami budowlanymi – tj. koparkami posiadającymi właściwy unos. Dzięki temu mają pewność, że koparka uradzi taki szalunek i nie wywróci się. Oczywiście oprócz słupowych szalunków pojedynczych w ofertach producentów znajdziemy podwójne systemy płytowe. Ich działanie jest proste, są to płyty ustawione równolegle względem siebie i połączone ze sobą słupami. Takie systemy sprawdzają się przy wykopach o głębokości do 6,5 metra. Koparka zaś musi mieć unos powyżej 25 ton.

Szalunki słupowe nie są jedyną opcją, proponowaną przez producentów, jednak są naprawdę popularne na dużych budowach. To dlatego, że idealnie sprawdzają się do wykopów o naprawdę sporych głębokościach. Oprócz zakupu nowych szalunków słupowych, możemy też zdecydować się na ich wynajem.

 

Kategorie: Budownictwo