Choroby genetyczne zawsze wiążą się z ciężkim leczeniem. Szczególnie choroby, które atakują już dzieci. Do takich niewątpliwie zaliczymy mukowiscydozę. Niestety jest to choroba przewlekła a jej skutki sięgają kilku organów. Cierpi układ oddechowy, pokarmowy oraz rozrodczy. Jest ona często przyczyna niepłodności u mężczyzn.

Najczęstsze objawy choroby mukowiscydozy

mukowiscydoza objawy u dzieciW chorobie jaką jest mukowiscydoza objawy u dzieci dotyczą przede wszystkim zaburzeń rozwoju. Dzieci cierpią na niedobór masy ciała oraz wzrostu. Dodatkowo rodziców powinno zaniepokoić częste występowanie biegunek tłuszczowych. Kolejny objaw to częsty kaszel oraz katar, a także dzieci bardzo szybko się męczą. Niestety choroba może zaatakować w rożnym wieku. Jest to choroba początkowo atakująca układ oddechowy. Z czasem zaburzenia w pracy trzustki przyczyniają się do chorób układu oddechowego. Pierwsze badania przesiewowe wykonywane są u noworodków. Kolejne badania profilaktyczne można wykonać robiąc testy genetyczne lub potowe. To właśnie pot osoby chorej jest bardzo słony i dzięki temu objaw wskazujący na chorobę jest jednoznaczny. Leczenie polega na fizjoterapii czyli organizm chorego trzeba w prawidłowy sposób oklepywania by pozbyć się nadmiaru śluzu. Odpowiednie leki oraz dieta i mogą załagodzić postęp choroby.

Choroba jaką jest mukowiscydoza niestety jest nieuleczalna. Przewlekła choroba atakuje wiele narządów. Profilaktyka i badania przesiewowe wykonywane są już u noworodków. Mukowiscydoza wpływa na codzienne funkcjonowanie. Wszystkie choroby, które dotykają dzieci niestety są ciężkie. Każdy chce by jego dziecko było zdrowe dlatego warto wykonywać wszystkie badania, które są dostępne. Mukowiscydozy nie da się wyleczyć ale można złagodzić jej negatywne skutki. 

Kategorie: Zdrowie