W szerokiej gamie dostępnych dziś dla ogółu społeczeństwa usług znaczna część określana jest mianem ekologicznych. Pośród źródeł pozyskiwania energii królową korzystnych dla środowiska rozwiązań jest fotowoltaika.

Świetne panele fotowoltaiczne ze Szczecina

panele fotowoltaiczneDziałanie technologii mającej swoje źródło w energii słonecznej oparte jest o panele fotowoltaiczne. Technologia reklamowana jest jako niezwykle komfortowa, gdyż tania w eksploatacji, wydajna, nie uprzykrzająca życia użytkowników żadnymi dźwiękami, czy zapachami. Brak elementów ruchomych powoduje niezwykle niską awaryjność. Raz zamontowane moduły fotowoltaiczne służyć mogą w pełni swej sprawności około 25 lat. Brzmi wspaniale, jednak ma niestety także swoje wady. W blasku promieni słonecznych panele fotowoltaiczne Szczecin działają perfekcyjnie, jednak co w wypadku, gdy słońce schowa się za chmurami? Sytuacja nie jest już niestety tak kolorowa. Przeciętne ogniwa fotowoltaiczne o powierzchni niespełna 2 metrów kwadratowych wystawiony w całości na działanie promieni słonecznych zdolny jest do wytworzenia mocy od 150-220 Watt. Niestety przy zachmurzonym niebie powstające na takim panelu natężenie spada poniżej 1 Apera, co daje moc 20-50 Watt. Pozwoli nam to na naładowanie telefonu komórkowego, czy włączenie małej lampki, jednak nie mamy co liczyć na swobodne użytkowanie komputera, telewizora, czy pralki. Stanowi to dowód na to, ze pojedyncze panele słoneczne montowane w naszych domach mogą stanowić jedynie uzupełnienie dla energii tradycyjnie czerpanej z elektrowni, a nie osobny, w pełni samowystarczalny system energetyczny, Wystarczy bowiem pochmurny dzień, by nawet 3, czy 4 panele solarne nawet sprytnie poustawiane pod różnym kątem i skierowane w różne strony nie pozwoliły nam na obejrzenie wieczornych wiadomości.

Technologia ta jest zatem bardzo obiecująca, doskonała w swojej prostocie, lecz niestety nadal zawodna. Nie możemy więc traktować jej niestety, jako jedyne źródło energii, gdy bierzemy pod uwagę zainstalowanie wyłącznie kilku metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych w przydomowym ogródku.

Kategorie: Technologia