Każdego roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza, umiera kilkanaście tysięcy osób. Wielu osobom można by pomóc, ale nie każdy nawet wie, że choruje. Obecnie nie ma innego sposobu ochrony przed smogiem jak noszenie masek.

Czy maski antysmogowe są skuteczne?

dobre maski antysmogoweZanieczyszczenia jakie generowane są przez samochody, fabryki czy też piece węglowe, w dużym stopniu zatruwają powietrze. Najgorsza sytuacja panuje w sezonie grzewczym, gdyż wiele miast niemalże codziennie ma przekroczoną dopuszczalną normę szkodliwych substancji. Kiedy jest bardzo zły stan powietrza, to władze miast udostępniają darmową komunikację miejską oraz zalecają, aby dzieci, kobiety w ciąży czy osoby starsze, nie opuszczały miejsca zamieszkania. Jedynym sposobem na ograniczenie do minimum oddychania takim powietrzem są dobre maski antysmogowe, które wyposażone zostały w specjalne filtry. Ich zadaniem jest zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Najczęściej są spotykane filtry HEPA lub N99, ponieważ ich skuteczność jest niemalże stu procentowa. Maska antysmogowa znacznie się różni od zwykłej ochronnej, gdyż ona faktycznie zabezpiecza nasze drogi oddechowe. Co prawda takie maski są znacznie droższe od modeli bawełnianych czy nawet z filtrem FFP2 i FFP3, ale za to w sezonie grzewczym są niezastąpione. Z roku na rok coraz więcej osób nosi maski przeciwsmogowe, gdyż to jedyny, sprawdzony sposób na nie oddychanie szkodliwym powietrzem. Żeby mogła ona w stu procentach chronić, trzeba ją właściwie nosi i nie dopuścić, aby powstała szczelina pomiędzy maską a twarzą.

Najtańsze modele masek przeciwsmogowych kupimy już za niecałe sto złotych. Nieco droższe będą miały lepszą jakość i być może także wymienny filtr w zestawie. Są one dostępne w kilku rozmiarach pasujących do twarzy dorosłego oraz dzieci.

Kategorie: Zdrowie