Kamieniarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł znanych człowiekowi. Obróbką kamienia zajmowano się już w starożytności. Jedyną cecha wspólnego i dawnego kamieniarstwa jest dobrze znany materiał – kamień. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że usługi kamieniarskie jako jedno z niewielu rzemiosł w ostatnich latach nie przeżywa nie tylko zaniku, ale wręcz przeciwnie przeżywa rozkwit. Co jest tego przyczyną?

Co jest przyczyną zwiększonego popytu na posadzki kamienne?

posadzki kamienne


Duże zapotrzebowanie na produkty wykonane z kamienia rodzi popyt na usługi kamieniarskie. Gdzie się je wykorzystuje? Najczęściej do wytwarzania nagrobków i elementów budowlanych. Dużą popularnością od zawsze cieszą się posadzki kamienne, głównie ze względu na swoją wytrzymałość, ale także ze względu na to, że pięknie się prezentują. Drugim z najczęściej kupowanych artykułów kamieniarskich są blaty kamienne. Blaty kuchenne najczęściej są wykonane z marmuru lub granity. Ich ciężki i surowy wygląd idealnie wpisuje się w aranżacje współczesnych kuchni. Są to dość klasyczne i popularnie stosowane produkty, ostatni czasu jednak dużą popularnością zaczynają się cieszyć nowe rozwiązania technologiczne Wśród nich najważniejsze są od niedawna dostępne do nabycia spieki kwarcowe laminam. Jest to nowy rodzaj płytek, których charakterystyczną cechą jest rozmiar sięgający aż 100 x 300 centymetrów. Płytki tego rozmiaru co innowacyjne mają grubość około 3 milimetrów. Co jeszcze ważniejsze ważą one zaledwie około ośmiu kilogramów ma metr kwadratowy, co czyni je w wielu przypadkach bezkonkurencyjnymi. Istotne jest również to, co powoduje wykorzystanie tych płytek do posadzek kamiennych, że przy takich wymiarach posiadają one bardzo dużą odporność na takie czynniki jak ogień, mróz, zarysowania, promieniowanie UV, a także co bardzo ważne są odporne na wszelkie rodzaje grzybów i pleśni.

Wszystkie wymienione w artykule cechy sprawiają, ze ten rodzaj płytek może być bardzo szeroko stosowany. Obecnie wykorzystuje się je przy kładzeniu elewacji, podług, sufitów, a także jako blaty kuchenne. Szeroko gama zastosowania, a także poręczność tego kamieniarskiego wyroby sprawia, że powoli staje się on najchętniej nabywanym towarem oferowanym przez sklepy kamieniarskie.