Alkoholizm jest podstępną chorobą, która może rozwijać się bardzo szybko lub bardzo wolno. Jest to zależne od cech osobowościowych. Jednak niepokojącym jest fakt, że na alkoholizm zapadają coraz młodsi ludzie, co jest zjawiskiem w skali globalnej. 

Kto zajmuje się leczeniem alkoholików? 

leczenie z alkoholizmuWyjście z tej choroby nie jest proste, bowiem uzależnia ona fizycznie i psychicznie. Osoby, które odstawiły alkohol, doznają szeregu nieprzyjemnych objawów fizycznych, jak drgawki, skoki ciśnienia krwi, czy też tak zwane delirium. W przypadku alkoholików, raczej nie ma, co liczyć, że zgłoszą się na leczenie sami. To raczej niemożliwe i stanowi znikomy procent wśród pacjentów ośrodków terapeutycznych. Bowiem osoba uzależniona decyduje się to zrobić pod wpływem nacisku rodziny lub znajomych. Bowiem pacjent, najczęściej nie widzi tego, jak głęboko wpadł w uzależnienie. Niestety, taki jest mechanizm tej choroby i iluzji „nieuzależnienia”, dotyczy niemal każdego pacjenta. Na leczenie z alkoholizmu najlepiej jest zgłosić się do jednego ze specjalistycznych ośrodków, jakie mamy dostępne na terenie całego kraju. Można skorzystać z usług ośrodków prywatnych, w których standard jest na wyższym poziomie, jak też z ośrodków, w których pobyt jest refundowany z NFZ. Skuteczność terapii jest alkoholowych jest bardzo wysoka, jednak nie mniej ważne jest nastawienie samych pacjentów. Jeżeli faktycznie podjęli oni decyzję o zaprzestaniu picia, ich szanse na pokonanie uzależnienia, wzrastają o kilkadziesiąt procent. 

Zapewne każdy z nas miał do czynienia z alkoholikiem i nie jest istotne, czy to sąsiad, znajomy, czy też ktoś z rodziny. Bowiem w Polsce, ta choroba jest dość często spotykana. Jednak zwróćmy uwagę, że przez to mamy też większe doświadczenie w jej leczeniu.