Linia urządzeń chłodniczych do wina bardzo szybko się rozwinęła ku uciesze koneserów wina. Powstały bardzo sprawne urządzenia łączące w sobie funkcjonalność oraz nowoczesny design. To sprzęt o wysokiej jakości, który pozwala delektować się smakiem ulubionego wina przez długie lata.

Budowa lodówek na wina

lodówki na winoWśród modeli występujących na rynku można znaleźć bardzo proste lodówki na wino i takie o klasie „mercedesa”. Najczęściej wybierane przez klientów są urządzenia ze średniej półki. Zapewniają one właściwe przechowywanie wina. Właściwe to takie gdzie temperatura i wilgotność raz zadane z panelu sterującego są utrzymywane. Zabutelkowane wino musi mieć możliwość spokojnego dojrzewania chronione przed światłem filtrami UV i przed wstrząsami systemem antywibracyjnym. Lodówki na wino różnią się pojemnością butelek, strefami chłodzenia, materiałem, z którego wykonane są półki.Najczęściej w lepszych modelach półki wykonane są z drewna. Do ich budowy wykorzystuje się również chromowane lub ocynkowane druty. Różnią się też wyposażeniem opcjonalnym. Mogą być od wewnątrz oświetlone diodami LED i wentylowane filtrami węglowym. Spotyka się również lodówki sterowane i monitorowane zdalnie przez aplikację w telefonie. Urządzenia te występują w wersjach wolnostojących i pod zabudowę. Lodówki na wino powinny zapewnić temperaturę w granicach od 5 do 20 st.c i wilgotność na poziomie między 50-70%. Bez zachowania tych parametrów wino ulegnie zepsuciu, a nie o to w tym chodzi.

Najtańsze modele lodówek używane są w hotelarstwie i gastronomii. Mają przeważnie tylko funkcję chłodzenia wina. Wymagający kolekcjonerzy wina mogą dopasować model do swoich potrzeb. Oferowane modele zapewnią bardzo wysoką jakość przechowywania trunków i zapewniają możliwość dojrzewania.