Fotografia jest sztuką, umiejętnością zamykania czaru przemijającej chwili, uczuć i emocji w kadrze aparatu. Nie wystarczy więc dobra technika, dobry warsztat i najwyższej jakości sprzęt, na którym się pracuje. Trzeba mieć w sobie to „coś”, ten pierwiastek artyzmu, aby być w  tym fachu dobrym.

Jakie cechy ma dobry fotograf?

fotograf - śląskFascynacja fotografowaniem jest chyba jednym z podstawowych i słusznych motywatorów, aby właśnie tej działalności poświęcić swoje życie zawodowe. Fotograf – śląsk czerpie autentyczną przyjemność ze swojej pracy a nie jedynie zyski materialne. Bez względu na to czy wykonywane zdjęcia czy też cała sesja fotograficzna wykonywane są w studiu czy w plenerze, wymagają od osoby operującej aparatem ogromnej wrażliwości i spostrzegawczości, aby odkryć to co nie zawsze widać na pierwszy rzut oka i utrwalić to w kadrze. Uczucia i emocje modeli maja tu kluczowe znaczenie. To one są najcenniejsze. Dobry fotograf to także słowność i rzeczowość w podejściu do zleceń a także chodząca cierpliwość. Każda sesja to często wiele godzin nielekkiej pracy. Tłumaczenie modelom własnej koncepcji, aranżowanie ujęć, dobór rekwizytów a następnie dokonywanie selekcji zgromadzonego materiału, wybór tych najlepszych ujęć, dokonanie ewentualnych poprawek graficznych i retuszy. Wszystko po to aby każdy klient czuł, że jego zlecenie traktowane jest priorytetowo z ogromną rzetelnością i sumiennością. Ważne jest także dążenie do samorozwoju i ciągłego doskonalenia umiejętności.

Dobry fotograf musi być świetnym psychologiem aby nawiązywać ze swoimi modelami swoista nić porozumienia przy pracy i artystą, ale także twardo stąpać po ziemi, aby klienci byli w pełni usatysfakcjonowani  całością wykonanej usługi ważne są także słowność, uczciwość i przystępne koszty jakie trzeba będzie zapłacić.