Idealny dom jednorodzinny powinien odpowiadać inwestorowi wizualnie, być funkcjonalny, zapewniać odpowiednią przestrzeń i poczucie intymności wszystkim domownikom. Konstrukcja budynku powinna być trwała, a koszty eksploatacyjne niskie. Niestety nie wszystkie nowoczesne domy proponowane przez architektów spełnią wszystkie te oczekiwania. Projekt budynku należy bowiem dobrać stosownie do indywidualnych oczekiwań oraz działki, którą dysponujemy.

Bardzo problematyczne: nowoczesne domy na wąską działkę

nowoczesne domy na wąską działkęArchitekci doradzają, aby przeanalizować kilka kluczowych czynników i na tej podstawie wybierać projekty dla siebie (typowe lub indywidualne). Pierwszym krokiem, o którym pamięta niewielu inwestorów, jest szczegółowe zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy w gminie na terenie, której znajduje się nasza działka budowlana. Ustalenia te niestety mogą okazać się ograniczeniem dla inwestora. Gminy podają tutaj m.in. wymogi dotyczące oddalenia od granic działki i powierzchnię zabudowy wyrażoną w m2. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w planie zagospodarowania przestrzennego, mogą znaleźć się również obłożenia, co do brył dachów, a nawet wysokości domu czy szerokości frontowych elewacji. Może więc okazać się, że wybrane przez nas projekty realizujące nowoczesne domy na wąską działkę nie wpisują się w wymogi gminy i będziemy zmuszeni wybrać inną propozycję. Kolejnym etapem, który pomoże nam podjąć decyzję, co do idealnego planu budowlanego, jest analiza prawa budowlanego. Chodzi tutaj o to, że projekt budowlany dom jednorodzinny musi odpowiednio rozmieścić na działce. Elewacje nie mogą bowiem znajdować się zbyt blisko granicy. Strona z drzwiami wejściowymi i oknami musi być oddalona od granicy co najmniej 4 m (inne normy obowiązują działki budowlane o powierzchni mniejszej niż 16 m2).

Ostatnim punktem są już indywidualne wymagania inwestora, co do stylu całej bryły budynku, rozkładu pomieszczeń, ich ilości. Nikt nie mówił, że nowoczesne domy na wąską działkę  są proste w realizacji.

Kategorie: Budownictwo