Oszczędności na ogrzewaniu domu stają się coraz ważniejsze z punktu widzenia nowego inwestora. Ceny za energię nieustannie rosną, dlatego warto zainwestować w energooszczędne rozwiązania, które pomogą nam trzymać rachunki w ryzach. Jednym z takich rozwiązań jest zamiana tradycyjnego sposobu wentylacji domu na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Na czym polega rekuperacja w wentylacji mechanicznej?

rekuperatorJak wygląda wentylacja mechaniczna i jej instalacja? Jest to rodzaj wentylacji, który nie wymaga budowy komina w budynku. Komin jest wręcz niepożądanym elementem domu, ponieważ stanowi on miejsce utraty ciepła, co w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła jest przeszkodą w jej wydajnej pracy. Oszczędności na ogrzewaniu w domu z tym rodzajem wentylacji będą tym większe, im lepiej ocieplony budynek i im mniej ciepła z niego ucieka. Rekuperator jest urządzeniem wchodzącym w skład całego układu wentylacji i to właśnie w nim dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy zużytym a świeżym powietrzem. Najlepsze urządzenia tego typu pozwalają na wykorzystanie nawet 90% ciepła z wydalanego powietrza. To w widoczny sposób ograniczy rachunki za ogrzewanie budynku. Wentylacja mechaniczna daje nam również możliwość filtrowania powietrza napływającego do domu. Świeże czyste powietrze może być zatem wolne od kurzu, pyłków oraz wszelkich alergenów czy smogu. Wszystko zależy od rodzaju użytych filtrów. Takie rozwiązanie spodoba się z pewnością wszystkim tym, którzy borykają się z alergiami wziewnymi. Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest zupełne ograniczenie wlatywania do domu owadów.

Korzystanie z wentylacji mechanicznej ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest możliwość ograniczenia strat ciepła i oszczędności na kosztach ogrzewania. Jest też dużo bardziej wydajna niż wentylacja grawitacyjna, ponieważ jej praca nie jest w żaden sposób zależna od warunków atmosferycznych.