Chcąc posiadać własną stronę internetową powinniśmy się postarać o miejsce na umieszczenie jej w sieci. Można pliki z danymi strony trzymać także na swoim własnym komputerze w domu, jednak dużo lepiej jest korzystać z ofert firm zajmujących się hostingiem.

Usługa hostingowa dla stron internetowych

usługi hostingoweStrona internetowa to nic innego jak dane, które są odpowiednio interpretowane przez przeglądarkę i zamieniane na treści bardziej dla nas przystępnych. Te dane muszą fizycznie znaleźć się na jakimś dysku dostępnym w sieci. Dodatkowo to miejsce powinno być interpretowane poprzez numer, który w jednoznaczny sposób przekieruję zainteresowanego odbiorcę w tamtym kierunku. Takim numerem jest adres IP, a żeby był bardziej przystępny często także przypisuje się do niego domenę, czyli słowną reprezentacje tego numeru. Wszystkie te usługi znajdziemy w firmach oferujących usługi hostingowe, czyli takie związane z przechowywaniem i administrowaniem dostępu do serwerów zawierających dane takie jak strony internetowe. Firma hostingowa oferuje przede wszystkim miejsce na stronę internetową na dysku serwerów znajdujących się w jej siedzibie. Poza tym przypisuje także adres i domenę, którą możemy wybrać z kilku propozycji, lub ustawić własną, o ile nie została już przez kogoś wybrana. Z reguły usługi hostingowe kupuje się w pakietach obejmujących dodatkowo na przykład szybszy transfer lub zabezpieczenie protokołu poprzez szyfrowanie.

Ceny pakietów bywają różne w zależności od tego co wybierzemy. Firmy hostingowe zazwyczaj mają taką praktykę, że za pierwszy rok użytkowania pobierają niewielką opłatę, która bardzo mocno wzrasta po przedłużeniu na kolejne lata. Dzięki temu jeśli nie wiemy, czy nasza strona będzie długo dostępna to niewiele na tym stracimy.

Kategorie: Informatyka