Oddychanie jest naturalnym procesem, zachodzącym w naszym organizmie, nad którym nie musimy się zastanawiać. Jednakże wdychając zanieczyszczone powietrze, można stracić zdrowie, co będzie skutkować koniecznością podjęcia leczenie.

Jak działa tlenoterapia na pacjentów?

efektywna tlenoterapia - warszawaTlen, który wdychamy jest najczęściej połączony z licznymi substancjami smolistymi, metalami ciężkimi czy pyłami zawieszonymi, które unoszą się w powietrzu niemalże przez cały rok. Przy długotrwałym wdychaniu takiego powietrza, nasze płuca nie będą działały poprawie, a dodatkowo może to spowodować rozwinięcie się choroby nowotworowej. Pacjenci w takim stanie są często kierowani na zabiegi w komorze hiperbarycznej, w której ich organizmy są skutecznie dotlenianie. W ich przypadku bardzo pomocna jest efektywna tlenoterapia – Warszawa jest miastem, w którym można się na nią zapisać odpłatnie lub skorzystać z refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie mniej jednak chcąc bezpłatnie skorzystać z tlenoterapii, trzeba uzyskać od lekarza specjalisty skierowanie na taki zabieg. Do tego celu trzeba być zakwalifikowanym do jednej z chorób, które są objęte dofinansowaniem na taki sposób leczenia. W komorze barycznej leczy się pacjentów z chorobą dekompresyjną, która dotyka pilotów samolotów oraz nurków, osoby zatrute tlenkiem węgla, ponieważ czysty tlen o podwyższonym ciśnieniu, ułatwia oczyszczanie organizmu z trującego gazu. Ponadto zabiegi tlenoterapii są skuteczne w przypadku poważnych oparzeń drugiego i trzeciego stopnia.

Nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach Polski znajdują się komory hiperbaryczne, które mogą być udostępniane odpłatnie lub w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia. Najpopularniejsze są komory wieloosobowe, ale niektóre gabinety lekarskie dysponują ich jednoosobowymi odpowiednikami.