Rodzice to najważniejsze osoby w naszym życiu. To oni nas wychowali, nauczyli jak żyć, pokazali co dobre, a co złe. Dlatego tak ważne jest, by na lata ich starości zadbać o ich spokojne życie. Często osoby starsze z wiekiem tracą sprawność fizyczną. Bardzo ciężko im się chodzi, niektóre niestety skazane są na wózek inwalidzki.

Jakie ułatwienia powinna posiadać osoba na wózku inwalidzkim?

Jak odpowiednio zająć się niepełnosprawną osobą? Przede wszystkim dać jej spokój i bezpieczeństwo. A bez odpowiedniego przystosowania mieszkania to się nie uda. Dlatego warto wiedzieć parę informacji. Po pierwsze, konieczne są uchwyty dla niepełnosprawnych do zamontowania w wielu miejscach w domu, szczególnie w łazience i toalecie. Uchwyty najlepiej montować pod kątem, nie prosto, wtedy lepiej się sprawdzają. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba niepełnosprawna bez problemu zaspokoi swoją potrzebę. Uchwyty dla niepełnosprawnych powinny także znajdować się pod prysznicem lub przy wannie, by móc swobodnie skorzystać z kąpieli. Istnieją także uchwyty specjalnego przeznaczenia, do których zaliczamy dozownik mydła, wieszaki na ręczniki oraz uchwyty na papier. Nie można zapomnieć o dostosowaniu gniazdek elektrycznych oraz wszystkich mebli na wysokość osoby siedzącej na wózku. Należy uniknąć wszelkich dywanów lub chodniczków, które będą problematyczne dla wózka inwalidzkiego – kółka będą się ślizgać. Należy także poszerzyć drzwi w mieszkaniu, jeśli dana osoba porusza się na wózku inwalidzkim. Muszą być około 30 centymetrów szersze, by swobodnie móc się poruszać oraz mieć zamontowane uchwyty drzwiowe.

Konieczne także jest dostosowanie progów pod osoby niepełnosprawne – muszą być one zlikwidowane, aby osoba na wózku inwalidzkim mogła bez problemu poruszać się między jednym a drugim pomieszczeniem. Jeśli posiadamy balkon, bardzo dobrą inwestycją będą balustrady systemowe ze stali nierdzewnej. Jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, bardzo wytrzymały, a do tego ładnie się prezentuje. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt wizualny, a rodzicom zapewnimy spokój i bezpieczeństwo.

Kategorie: Budownictwo