Sposób na niższe rachunki – czerpanie wody ze studni

W niektórych gospodarstwach domowych zużywa się naprawdę dużo wody użytkowej. A jak wiadomo, woda wcale nie jest taka tania – szczególnie jeśli napełnia się nią basen lub podlewa kwiaty w okresie letnim. W takiej sytuacji dobrze jest mieć własne ujęcie wody, z której można zawsze skorzystać.

Pobieranie wody studziennej przy pomocy pompy

studnie głębinowe BrennaTaką możliwość dają studnie głębinowe. Kiedyś były one bardzo popularne. Kiedy nie było instalacji wodociągowych, wodę pobierało się tylko ze studni. Aktualnie traktowane są one jako dodatek i sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Budowa studni głębinowej wcale nie musi być droga – zresztą inwestycja ta zwróci się już po kilku latach, bo woda ze studni jest całkowicie darmowa. Nie trzeba też ręcznie nabierać wodę studzienną. Przeciwnie – stosuje się specjalne pompy, które umieszczane są na powierzchni lustra wód podziemnych. Pompa zasilana jest energią elektryczną, ale zużywa jej naprawdę niewiele. Takie studnie głębinowe Brenna mogą zostać podłączone do domu jednorodzinnego za pomocą pompy i w ten sposób woda z kranu będzie po prostu wodą studzienną. Studnie montowane są często przy budynkach gospodarskich, przy szklarniach, niedaleko przydomowych basenów. Woda ze studni może być normalnie ogrzewana w bojlerze. Poza tym woda studzienna nadaje się też do picia. Można gotować na wodzie studziennej, zaparzać nią herbaty, kawy.

Woda ze studni smakuje zupełnie inaczej niż woda z kranu – jest ona pozbawiona przeróżnych zanieczyszczeń np. chloru, żelaza, fosforu. Instalacja odchodząca ze studni jest nowa, dlatego nie ma w niej rdzy. Woda ze studni może być wykorzystywana przez cały rok. Właśnie dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i korzystać na co dzień z wody studziennej. Dzięki temu można zaoszczędzić na comiesięcznych opłatach.