Słysząc płacz dziecka, większość z nas byłaby zaniepokojona, a może nawet chcielibyśmy mu udzielić pomocy. To zupełnie normalna reakcja, bo przecież niemowlę nie jest w stanie poradzić sobie z żadnym problemem, bo jest całkowicie zdane na rodziców.

Kiedy dokucza dzieciom kolka?

jak uspokoić dziecko podczas kolkiW pierwszych miesiącach, a nawet latach życia, to rodzice są odpowiedzialni za życie, zdrowie i podstawowe potrzeby dziecka. Noworodek czy niemowlak nie potrafi jeszcze komunikować swoich potrzeb w inny sposób niż przez płacz. To jego jedyne narzędzie to informowania otoczenia o tym, iż jest głodne, znudzone, potrzebuje bliskości mamy czy coś go boli. Mogłoby się wydawać, że płacz dziecka jest zawsze taki sam, ale wcale tak nie jest. W zależności od powodu, płacz może być intensywny, przenikliwy, cichy niczym szlochanie lub brzmiący jak wymuszony. Rolą rodziców jest nauczenie się go rozpoznawać, by móc trafnie zaspokajać potrzeby. Kiedy dziecku dokucza kolka, to najczęściej nagle zaczyna bardzo intensywnie płakać, co może dać rodzicom do myślenia. Przeważnie następuje to po około godzinie od karmienia i maluch może dodatkowo przykurczać nóżki. Dzięki takim sygnałom można rozpoznać powód płaczu i szybko zacząć działać. Sposób, jak uspokoić dziecko podczas kolki nie jest tylko jeden, gdyż nie każde dziecko działa ta sama metoda. Jest to związane z intensywnością bólu, ponieważ słaby i umiarkowany ból można załagodzić przytulaniem, noszeniem na rękach czy puszczeniem szumów. Natomiast ostra kolka wymaga masażu brzuszka.

Jak widać metod jest wiele, choć nie wszystkie będą działać w konkretnym przypadku. Najlepiej spróbować kilku sposobów, aby znaleźć ten, który się sprawdzi u naszego malucha. Jeżeli domowe sposoby zawiodą, to można zakupić w aptece środek ziołowy na kolki.

 

Kategorie: Dla dziecka