Niezależnie od tego, czy mówimy o terenie mającym duże znaczenie dla obronności państwa, czy też traktujemy o terenie cywilnym wymagającym ze względu na swą specyfikę Zarówno tereny cywilne, jak i wojskowe, posesje prywatne i przemysłowe, tereny rolnicze i leśne – wszystkie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Drut żyletkowy się do tego nada.

Drut żyletkowy jest powszechnie stosowany.

drut żyletkowyW zależności od tego, jak dobrze strzeżony powinien być dany teren, a także jaką funkcję pełni, wyboru możemy dokonywać spośród różnych materiałów. Uwzględniając konkretne potrzeby, zdecydować się możemy na ogrodzenia tradycyjne, wzmacniane lub zasieki. Drut  żyletkowy to ulepszona wersja doskonale znanego drutu kolczastego. Jest on, względem poprzednika, wzbogacony o linię ostrych noży – blaszek, które wplątane w ciało człowieka czy też zwierzęcia spowodować mogą ogromne uszkodzenia ciała i trudno gojące się rany. Drut concertina, którego bazę stanowi drut żyletkowy, znajduje zastosowanie przede wszystkich w zabezpieczaniu obiektów wojskowych i militarnych. Tworzą ogrodzenia koszarów i baz wojskowych. Stanowią też ogrodzenia uzupełniające dla więziennych murów. Coraz częściej jednak concertiny znajdują zastosowanie w przypadku obiektów cywilnych. Zastępują zabezpieczenia ze standardowego drutu kolczastego, są też lepsze niż drut ostrzowy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są znacznie trwalsze i trudniejsze do sforsowania. W tym przypadku nie wystarczy po prostu przeciąć kilku oczek – takie działanie bowiem dodatkowo splątuje konstrukcję, a w przypadku dalszej interwencji może poranić.

Druty żyletkowe można także zauważyć na ogrodzeniach lotnisk oraz innych obiektów cywilnych. Podkreślić jednak trzeba, że nie jest to forma odpowiednia to ochrony posesji prywatnych, przy których znaleźć się mogą przechodnie bądź dzieci. Jest to po prostu zbyt bardzo niebezpieczne. W przypadku terenów, w których występuje konieczność zabezpieczenia terenu przed wkroczeniem osób niepożądanych, a nawet przed możliwością obserwacji, sprawdza się to wtedy znakomicie.

Kategorie: Budownictwo