W czasach obecnych ilość przedmiotów w naszym otoczeniu jest niezwykle duża i wzrasta z każdą chwilą. Niekiedy powstaje potrzeba jednoznacznego zidentyfikowania sprzętu. Problem może stanowić fakt, iż przedmioty pozornie wyglądające na takie same w rzeczywistości są zupełnie inne jeśli chodzi o dzianie. Jak je rozpoznać?

Wymóg stosowania tabliczek znamionowych

tabliczki znamionoweW wielu przypadkach polskie lub europejskie prawodawstwo wymaga stosowania jednoznacznego oznaczenia wyrobów jakim są tabliczki znamionowe. Są to niewielkich rozmiarów cienkie blaszki, mocowane o głównego korpusu lub obudowy urządzenia. Wybija bądź nanosi się w inny sposób na nie wszystkie niezbędne informacje na temat danego wyrobu, które pozwolą jednoznacznie i bezsprzecznie go zidentyfikować. Tabliczki znamionowe zawierają informację między innym na temat producenta sprzętu, daty produkcji, numeru seryjnego oraz bardzo ważnych parametrów pracy. Parametry te różnią się w zależności od tego jakie urządzenie opisują. Dla przykładu silnik elektryczny będzie miał podaną moc znamionową oraz parametry prądu zasilającego, natomiast zawór regulacyjny będzie miał podane maksymalne dopuszczalne wartości ciśnień i temperatury oraz dane rurociągu takie jak średnica nominalna DN. W przypadku urządzeń objętych normami wymóg stosowania tabliczki znamionowej i jej kształt jest opisany w normie właśnie, szczególnie jeśli norma w jakikolwiek sposób odnosi się do bezpieczeństwa użytkowania.

Tak więc zastosowanie tabliczki znamionowej może okazać się koniecznością w przypadku rynków, które ich wymagają. Konieczność ta uchroni przed błędami w doborze sprzętu oraz wskaże poprawny wybór. Prawnie rzecz ujmując posiadanie tabliczki znamionowej jest jednym z wymogów rozpatrzenia ewentualnej reklamacji przez producenta.

Kategorie: Gadżety