W czasach obecnych ilość przedmiotów w naszym otoczeniu jest niezwykle duża i wzrasta z każdą chwilą. Niekiedy powstaje potrzeba jednoznacznego zidentyfikowania sprzętu. Problem może stanowić fakt, iż przedmioty pozornie wyglądające na takie same w rzeczywistości są zupełnie inne jeśli chodzi o dzianie. Jak je rozpoznać?
Wymóg stosowania tabliczek znamionowych
W wielu przypadkach polskie lub europejskie prawodawstwo wymaga stosowania jednoznacznego oznaczenia wyrobów jakim są tabliczki znamionowe. Są to niewielkich rozmiarów cienkie blaszki, mocowane o głównego korpusu lub obudowy urządzenia. Wybija bądź nanosi się w inny sposób na nie wszystkie niezbędne informacje na temat danego wyrobu, które pozwolą jednoznacznie i bezsprzecznie go zidentyfikować. Tabliczki znamionowe zawierają informację między innym na temat producenta sprzętu, daty produkcji, numeru seryjnego oraz bardzo ważnych parametrów pracy. Parametry te różnią się w zależności od tego jakie urządzenie opisują. Dla przykładu silnik elektryczny będzie miał podaną moc znamionową oraz parametry prądu zasilającego, natomiast zawór regulacyjny będzie miał podane maksymalne dopuszczalne wartości ciśnień i temperatury oraz dane rurociągu takie jak średnica nominalna DN. W przypadku urządzeń objętych normami wymóg stosowania tabliczki znamionowej i jej kształt jest opisany w normie właśnie, szczególnie jeśli norma w jakikolwiek sposób odnosi się do bezpieczeństwa użytkowania.
Tak więc zastosowanie tabliczki znamionowej może okazać się koniecznością w przypadku rynków, które ich wymagają. Konieczność ta uchroni przed błędami w doborze sprzętu oraz wskaże poprawny wybór. Prawnie rzecz ujmując posiadanie tabliczki znamionowej jest jednym z wymogów rozpatrzenia ewentualnej reklamacji przez producenta.