Wiosna i jesień to okres wzmożone aktywności wszystkich właścicieli działek i ogrodów i tarasów z drewna. To właśnie w tych dwóch porach roku trzeba najwięcej się napracować, ale jak wiadomo- każda praca przyniesie potem efekt w postaci pięknego terenu zielonego.

Taras z drewna i ogród jesienią.

taras z drewnaPielęgnacja ogrodów, podobnie jak budowanie ogrodów wymaga choćby podstawowej znajomości ogrodnictwa. Trawnik powinniśmy nawozić, usuwać z niego na bieżąco opadające liście, skosić i obficie podlać na zimę najpóźniej na początku listopada, kiedy jeszcze nie spadł śnieg. Rośliny też należy podlać, by zgromadzona w glebie woda wystarczyła im do wiosny. Gdy to zrobimy powinniśmy spuścić wodę z węża ogrodowego lub systemu nawadniającego, by znajdujące się w nim resztki wody nie zamarzły i nie uszkodziły systemu. Rośliny wrażliwe na niskie temperatury winniśmy obsypać korą i okryć gałązkami drzew iglastych, słomą, jutą lub specjalnymi materiałami okrywowymi dostępnymi w najlepszych sklepach ogrodniczych. Wrzesień to okres zbioru warzyw i owoców, takich jak marchewka, gruszki czy jabłka. Pamiętajmy by nie przycinać drzew i krzewów później niż w listopadzie, bo je zniszczymy. Przesadzać możemy tylko rośliny zimozielone, czyli takie, które są zielone także w okresie zimowym np. tuje. Wodę w oczku wodnym dobrze jest wymienić przed zimą,a gdy woda zacznie spadać poniżej ok. 10 stopni Celsjusza przestajemy karmić ryby, a zaczynamy przylatujące do nas ptaki, więc warto zaopatrzyć się w karmnik dla nich. Konstrukcje drewniane, w tym taras z drewna i meble dobrze jest przez zimą wyczyścić i pokryć olejem.

Specjalnej pielęgnacji nie wymagają nawet tarasy z drewna egzotycznego, więc warto poświecić chwilę na porządki, by później dłużej cieszyć się tarasem z drewna. Narzędzie ogrodniczce przed zimą najlepiej jest schować do domu lub garażu, gdzie nie będą narażone na wilgoć powodującą rdzę i tępienie metalu. Pielęgnacja ogrodów może nie jest łatwa, ale konieczna, jeśli nie chcemy mieć potem problemów z roślinami czy konstrukcjami drewnianymi, które trzeba będzie przesadzać lub wymieniać na nowe.