W ciągu ostatnich dwóch dekad technologia zmieniła charakter produkcji. Jeszcze nie tak dawno produkty wytwarzanie były ręcznie przez pracowników. Teraz, gdy komputery i technologie przeniknęły do ​​branży, zautomatyzowana produkcja zdobyła ogromną przewagę konkurencyjną.

Zastosowanie układów automatyki w przemyśle

układy automatykiAutomatyzacja pozwoliła firmom na masową produkcję towarów przy wyjątkowych prędkościach z wielką powtarzalnością i jakością. Automatyzacja stała się czynnikiem decydującym o tym, czy firma pozostanie konkurencyjna w branży produkcyjnej. Wdrożenie technologii takich jak układy automatyki stale ustanawia standardy dla branży i ma wiele zalet. Jedną z nich jest skrócenie czasu produkcji. Zautomatyzowane maszyny zdecydowanie pozwalają przyspieszyć czas produkcji.  Gdy automat jest zaprogramowany do wykonywania zadań bez przerwy, dokładność w porównaniu do pracownika jest znacznie większa. Posiadanie zautomatyzowanych maszyn oznacza możliwość zastąpienia nimi pracowników, szczególnie podczas wykonywania niebezpiecznych czynności lub podczas pracy w środowisku szkodliwym dla zdrowia. Inwestowanie w zautomatyzowany sprzęt pozwala stworzyć cenne zasoby, szczególnie dla dużych fabryk, co z kolei zwiększa zyskowność. Roboty przemysłowe są dzisiaj wyposażone w dodatkowe sensory, mierniki i nadajniki sterujące procesem, które pomagają kierować coraz bardziej zwinnymi maszynami. Dostarczają one informacji niezbędnych do zarządzania pracą fabryki jako całości. Produkty można śledzić od momentu powstania aż do punktu dostawy. Czujniki pomiarowe i sterowniki sprawiają, że obsługa maszyn bez personelu jest łatwiejsza i bardziej niezawodna.

Jeśli coś pójdzie nie tak, np. wilgotność lub stopień zakurzenia wokół automatycznego systemu lakierniczego jest szkodliwy dla procesu, czujnik może wykryć problem i wysłać alarm w momencie zdarzenia, wysyłając sygnał do operatora maszyny, który ma możliwość szybciej zareagować w odpowiednim momencie.

Kategorie: Elektronika