Wędkarstwo nie jest tak proste jak się niektórym wydaje. Większość z nas kojarzy je z widokiem starszego pana, w czapeczce z daszkiem, siedzącym na małym, składanym krzesełku nad rzeką czy jeziorem.

Jaki sprzęt wybrać do wędkarstwa podlodowego?

Sprzęt wędkarski hurtowniaTakie hobby czy sport nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani przygotowania. Ot, bierzemy wędkę, którą poleci nam sprzedawca w sklepie wędkarskim, pakujemy torbę, bierzemy zapas kanapek i napojów na cały dzień, udajemy się do najbliższego zbiornika wodnego, zarzucamy przynętę i czekamy aż któraś ryba złapie. Taki scenariusz wydarzeń jest możliwy w przypadku wędkarstwa amatorskiego i hobbystycznego. Wędkarze profesjonalni i sportowi (wiedzący że stacjonarny sklep wędkarski i internetowy sklep wędkarski bardzo się różnią) zaopatrują się w drogi sprzęt wędkarski (czasem przyda się hurtownia wędkarska), który nie przypomina tego, który jest powszechnie znany. Szczególnym rodzajem wędkarstwa jest wędkarstwo podlodowe. Jak sama nazwa wskazuje odbywa się ono jedynie w zimie na zamarzniętych akwenach wodnych. Potrzebny jest do niego specjalistyczny sprzęt wędkarski np. potrafiący zrobić otwór w lodzie i dużo cieplejsze ubraniem pozwalające przetrwać godziny w niskich temperaturach. Ze względu na warunki panujące w zimie i niebezpieczeństwo czyhające na wędkarzy wędkarstwo podlodowe rządzi się własnymi zasadami. Jedne są powszechnie znane, jak te, które zakasują łowienia na zbyt cienkim lodzie. Drugie, są mniej oczywiste, choć jeśli się nad nimi zastanowimy mają ode sens. Taką zasadą jest zakaz łowienia w pojedynkę. Wyłamuje się to z zasady samotnego wędkowania, jednakowoż ze względu na specjalne warunki druga osoba zapewnia nam bezpieczeństwo i w razie załamania się lodu lub wpadnięcia do przerębli może nas stamtąd wyciągnąć i/lub wezwać pomoc. Również sprzęt wędkarski używany w zimie jest inny. Trochę jak a oponami, są letnie i zimowe. Tu też mamy zimowe żyłki, zimowe zanęty, wędki podlodowe. Poza nimi znajdziemy sanki wędkarskie przeznaczone do pokonywania większych odległości na zamarzniętym akwenie, czy nakładki antypoślizgowe.

Pamiętajmy, że wędkarstwo podlodowe nie jest dla każdego i poza odpornością na niskie temperatury powinniśmy mieć także dużo siły, żeby obsłużyć świdry, piki i noże, potrzebne by zrobić otwór w grubym lodzie.

Kategorie: Rozrywka