Profilaktycznie należy pojawiać się w gabinecie dentystycznym przynajmniej 2 razy w roku. Stomatolog posiada odpowiedni sprzęt diagnostyczny, dzięki któremu będzie w stanie szybko wyeliminować różne problemy.

Leczenie kanałowe zębów oraz plombowanie czyli wypełnianie ubytków

gabinet stomatologiczny znajdujący się w ToruniuW zębach mogą pojawiać się ubytki, które jeszcze nie powodują bólu. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć i należy zająć się takimi ubytkami jak najszybciej – zanim dojdzie do zniszczenia zębiny, miazgi i ogromnego bólu zęba. Niestety większość osób pojawia się u dentysty dopiero wtedy, kiedy odczuwają silny ból. Wtedy czasem jest już zdecydowanie za późno na leczenie zęba i konieczna jest jego ekstrakcja. Alternatywę może stanowić tylko leczenie kanałowe, które nie jest objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Leczenie kanałowe polega na wywierceniu w chorym zębie kanałów, przez które wprowadza się do środka zęba substancje trujące. Praktycznie każdy gabinet stomatologiczny znajdujący się w Toruniu oferuje takie usługi. Trucie zęba trwa około tygodnia. Następnie pacjent pojawia się na kolejnym etapie leczenia kanałowego. Trucie ma usunąć z zęba całą żywą tkankę, więc zarówno naczynia krwionośne jak i nerwy zębodołowe. Wtedy ząb przestaje boleć, ale później trzeba go jeszcze wypełnić odpowiednimi środkami, nieraz wykonać plombowanie. Leczenie kanałowe kosztuje zazwyczaj od 100 do 200 zł za jeden korzeń.

Jeśli ząb ma 4 korzenie, trzeba przygotować się na wydatek kilkuset złotych. Po leczeniu kanałowym ząb jest już martwy, ale wygląda zupełnie naturalnie. W gabinecie stomatologicznym bardzo często wykonywanym zabiegiem jest plombowanie zębów, czyli pozbywanie się ubytków w zębach. Do plombowania używa się szarego i mocniejszego amalgamatu lub też plomby białej, która jest nieco słabsza, ale za to wygląda naturalnie.