Układy wentylacyjne czy klimatyzacyjne muszą być tak zaprojektowane, aby wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia w bardzo szybki i wydajny sposób. Aby cały system działał sprawnie, w układzie wentylacyjnym umieszcza się specjalne filtry powietrza, które mają za zadanie oczyścić powietrze, które znajduje się w danym pomieszczeniu. Jakimi właściwościami musi charakteryzować się dobry filtr powietrza?

Cechy nowoczesnych filtrów do wentylacji

filtry do wentylacjiDzięki zastosowaniu filtrów powietrza wysokiej jakości możemy zapewnić ochronę nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także przed wszelkimi zabrudzeniami, które mogą spowodować nieprawidłowości w działaniu instalacji wentylacyjnej. Dzięki temu, że filtry do wentylacji są produkowane z zachowaniem najlepszych standardów produkcji, możemy mieć pewność, że poziom ochrony przed zanieczyszczeniami, a zarazem czystość całego układu stoi na wysokim poziomie. Różne modele filtrów działają w odmienny sposób. Jedne z nich wykorzystują dyfuzję molekularną, drugie osadzanie bezwładnościowe. Istnieją także filtry, których działanie oparte jest na różnych zjawiskach elektrostatycznych. Dobry filtr powietrza powinien zapewnić przede wszystkim odpowiednią ochronę przeciwpyłową, a także stać na straży dobrego przepływu powietrza w całej instalacji wentylacyjnej. Urządzenia filtrujące mają także określoną zdolność do magazynowania wyłapywanych zanieczyszczeń.

Filtry i materiały z nich, z których są one wykonywane, różnią się w przypadku różnych podstaw ich klasyfikacji. Dzięki temu, że filtry są systematycznie czyszczone oraz wymieniane, spada ryzyko rozwoju niechcianych mikroorganizmów. Dlatego instalacji wentylacyjna i klimatyzacyjna powinna być zawsze wyposażana w świeży i wysokiej klasy filtr powietrza.