Rezygnacja z korzystania z elektrowni jest coraz powszechniej wybieraną opcją. Zjawisko związane jest z coraz większą świadomością ekologiczną, a także z możliwością stosowania tzw. mikroinstalacji do produkcji własnej energii, dzięki stosownej ustawie.

Opłacalność własnej elektrowni słonecznej

własna niewielka elektrownia słonecznaRozważając możliwość założenia instalacji solarnej często rodzi pytania o jej opłacalność. Badania prowadzone nad nasłonecznieniem naszego kraju pokazują, że jest ono mniej więcej jednakowe na całym jego obszarze, więc nasza strefa klimatyczna może służyć generowaniu energii z promieniowania słonecznego. Własna niewielka elektrownia słoneczna przynosi również wymierne korzyści finansowe. Po pierwsze rachunki za prąd zostają zredukowane do zera, ponieważ uniezależniamy się od elektrowni państwowej. Warto postarać się wcześniej o kilkadziesiąt procent bezzwrotnej dotacji od kosztów na budowę instalacji solarnej. Sama inwestycja zwraca się zazwyczaj po kilku latach. Po drugie, jeżeli już zainstalujemy panele albo kolektor o większej mocy, nadwyżkę energii możemy odsprzedać do danego zakładu energetycznego. I wreszcie po trzecie – korzystając z odnawialnych źródeł energii szczególnie dbamy o środowisko, przyczyniając się dzięki naszym działaniom do znacznego zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Takie ekologiczne działanie przynosi sporą satysfakcję. Warto więc zainwestować w elektrownię przy domu, tym bardziej, że część kosztów możemy pokryć z dotacji albo ze specjalnego kredytu udzielonego na preferencyjnych warunkach. 

Zainstalowanie własnej elektrowni wytwarzającej energię elektryczną to prawdziwa inwestycja na wiele długich lat. Z pewnością warto skorzystać z takiej możliwości, aby niemal od razu cieszyć się jej wymiernymi korzyściami.

Kategorie: Elektronika