Moda na retro zawsze święci swoje tryumfy. Projektanci od lat inspirują się dawnymi stylami, a dizajnerzy od dawna szukują przedmiotów do aranżacji na targach staroci. Popularny niegdyś jedynie wśród znawców i celebrytów vintage – zaczyna schodzić z tzw. salonów i gościć w mniej wystawnych domach.

Vintage, czyli powrót do przeszłości – zegary, detale

Żebyzegar retro osiągnąć stylistyczną spoistość w wystroju wnętrza retro lub choćby wrażenie dawności – nie potrzeba kompletu mebli i dodatków. Odpowiednią aranżację można stworzyć przez dobór zaledwie kilku przedmiotów, za to charakterystycznych, mających przypominać tzw. ikony. W wykreowanie stylu vintage, czyli nawiązującego do określonej epoki, może pomóc jeden fotel na wysokich nóżkach, komoda wsparta na lwich łapach, zegar retro z mnóstwem ornamentów, inkrustowana rama lustrzana. PRL-owy look stworzy niezastąpiona meblościanka, styl wiktoriański – zawieszenie bogato zdobionych kinkiet ów i żyrandoli, zastosowanie sztukaterii, inkrustacji i złoceń. Podobnie jak nasze ubranie – wnętrze mieszkania nabiera charakteru przez umiejętny dobór dodatków. Detale z epoki, bądź zaprojektowane na takie, nadadzą właściwy tor postrzeganiu aranżacji. A skoro wiemy, że diabeł tkwi w szczegółach, to warto w ich wybór włożyć jak najwięcej starań, naszej wiedzy i serca. Dzięki nim stworzymy naprawdę wartościowy wnętrzarski styl lub odtworzymy już wykreowany, ale bez kiczu i zbędnego naśladownictwa. W kreowaniu aranżacji chodzi bardziej o pewnego rodzaju dialog niż o wierne odtwarzanie.

Moda na przeszłość, nie tylko w dziedzinie sztuki wnętrzarskiej, trwa od zawsze. Styl retro niesie ze sobą cały bagaż dorobku epoki i przywołuje pewne wartości i wspomnienia, np. umiłowanie prostoty lub przepychu. Kiedy chcemy odtworzyć choćby ich część w naszych domostwach – wyrażamy tym nasz podziw dla wspomnianych zasad. Odpowiednia stylizacja sprawia, że będziemy z tymi wartościami utożsamiani.